Ako funguje keramická ochrana laku a prečo je dnes taká populárna?

by Jun 23, 2021Sprievodca správnou starostlivosťou0 comments

Ako funguje keramická ochrana laku?

Pokiaľ sa aspoň trochu pohybujete v automobilovom svete, keramická ochrana laku pre vás určite nie je novým pojmom. V dnešnej dobe sa teší veľkej popularite, avšak jej obľúbenosť nie je náhodná. Stoja za ňou mnohé cenné benefity, ktoré si pochvaľujú milióny majiteľov vozidiel po celom svete. Ako vlastne tá zázračná keramika funguje a kvôli ktorým výhodám sa ju oplatí nechať aplikovať na lak? 

Bentley Supersports Continental, Keramik ochrana Ako funguje keramická ochrana laku

Keramická ochrana laku s výnimočnými vlastnosťami 

Keramická ochrana laku sa často prezentuje ako výhodnejšia náhrada za voskovanie karosérie. V tomto ohľade si však treba uvedomiť jeden zásadný rozdiel. Vosk síce priľne na karosériu auta, avšak nevytvorí si s ňou pevné spojenie. Preto sa pomerne rýchlo zmyje spolu s vodou a inými nečistotami a jeho ochranné účinky sú len krátkodobé. Na druhej strane, keramická ochrana preniká do mikroskopických pórov laku a vytvára tak s ním pevné spojenie. Na povrchu vytvorí priehľadnú tvrdú hydrofóbnu vrstvu, ktorú síce na prvý pohľad nevidíte, avšak jej efekt je ihneď badateľný. 

Ako funguje keramická ochrana laku?

Keramika nielenže chráni lak pred vonkajšími vplyvmi – nečistotami z cesty, brzdovým prachom, chemikáliami z vtáčieho trusu či hmyzu, nárazmi malých kamienkov a podobne, zároveň umocňuje hĺbku laku a jeho lesk. Vaše auto tak bude neustále vyzerať ako nové, aj po niekoľkých rokoch používania. Nebudete na ňom badať typickú stratu hĺbky farby či lesku, s ktorou sa stretnete v prípade nechráneného laku. 

Mercedes-Benz GLE Coupé AMG 53

Typy keramickej ochrany laku 

Pokiaľ sa rozhodnete na auto aplikovať keramickú ochranu laku, v zásade sa môžete rozhodnúť pre 2 možnosti – DIY prípravky a profesionálnu aplikáciu keramiky. V prvom prípade nečakajte žiadne svetoborné výsledky. Lacné voľne predajné prípravky na keramickú ochranu laku si síce môžete na lak aplikovať v domácich podmienkach, avšak ich efekt bude veľmi slabý. Keramický povlak na laku vydrží len krátko, nedokáže dostatočne chrániť pred vonkajšími vplyvmi a taktiež ani jeho vplyv na pozdvihnutie lesku či hĺbky farby nie je nič extra. 

Bentley Supersports Continental
Ako funguje keramická ochrana laku?

Keramika od profesionálov 

Aby ste reálne pocítili výhody keramickej ochrany laku, musíte si ju nechať naniesť profesionálmi. Aj v tomto prípade existujú rôzne typy keramiky, ktoré sa líšia svojím zložením a spôsobom aplikácie na lak. V našom detailingovom štúdiu používame keramiku C.Quartz Professional a C.Quartz Finest Reserve od popredného svetového výrobcu CarPro. Na to, aby sme ju mohli nanášať, naši pracovníci museli prejsť odbornými školeniami. Taktiež bolo potrebné splniť prísne kritériá na vybavenie dielne. 

Keramická ochrana CarPro pozostáva z oxidu kremičitého, fluórkarbónového kompozitu a modifikovaných nanočastíc. Táto kombinácia zabezpečuje špičkové vlastnosti, avšak tie sú dosiahnuté len v prípade, že prípravok je odborne nanesený na karosériu. Podstatný je najmä proces tvrdnutia pod infračervenými lampami, počas ktorého keramická ochrana získava svoje finálne vlastnosti. 

CarPro C.Quartz Finest Reserve

Ako funguje keramická ochrana? 

Hoci na prvý pohľad to neuvidíte, lak auta má poréznu štruktúru. Sú v ňom drobné póry, do ktorých sa dostávajú nečistoty a chemikálie. Tie ho začínajú postupne „rozožierať“, v dôsledku čoho stráca svoju pôvodnú farbu a lesk. Špina usadená v póroch sa naviac veľmi ťažko odstraňuje. Pri čistení auta v umyvárke sa vám síce zdá, že lak je na prvý pohľad čistý, avšak v jeho póroch je stále veľa drobných nečistôt. Aj preto postupne stráca svoj pôvodný vzhľad. 

Keramická ochrana vytvorí na povrchu laku súvislú ochrannú vrstvu, ktorá zabráni nečistotám a chemikáliám vstupovať do jeho pórov. Bude sa tak oveľa menej špiniť a pri umývaní veľmi ľahko zmyjete úplne všetky nečistoty. Chemikálie nebudú mať šancu prísť do kontaktu s lakom a spôsobovať jeho oxidáciu. Taktiež, keramika chráni lak pred pôsobením UV žiarenia zo slnka, ktoré urýchľuje oxidačné procesy a spôsobuje tak stratu pôvodnej farby. Vrstva keramickej ochrany má fantastické schopnosti odrážať slnečné lúče, vďaka čomu chráni lak pred ich negatívnymi účinkami. 

Ako funguje keramická ochrana laku? Leštenie je základ krásneho auta!

Prečo je keramická ochrana laku tak obľúbená? 

Určite ste postrehli, že ceny nových automobilov každým rokom narastajú. Nároky motoristov sú čoraz väčšie, a preto sa aj malé autá stávajú čoraz štýlovejšími a nabitými technológiami. Keď už za svoje auto, hoc aj malé, zaplatíte nemalé peniaze, pravdepodobne by vás veľmi nepotešilo, ak by po roku používania vyzeralo ako 20-ročná jazdenka.A práve tu sa k slovu dostáva keramická ochrana laku. Vďaka nej bude auto aj po niekoľkých rokoch od kúpy vyzerať prakticky rovnako, ako keď vychádzalo zo showroomu. Keramická ochrana vydrží na aute pri dobrej starostlivosti aj 5 rokov, takže lak chráni dlhodobo. Pri predaji vozidla po niekoľkých rokoch používania získate benefit v podobe vyššej hodnoty auta v dôsledku pekného nepoškodeného laku. 

BMW X6 xDrive 30d

Častým dôvodom, prečo majitelia nových áut obľubujú keramickú ochranu, je horšia odolnosť laku. Výrobcovia pri snahe o znižovanie výrobných nákladov často pristupujú k zmenšovaniu jeho hrúbky. Lak je následne oveľa citlivejší na rôzne malé odery či pôsobenie chemikálií. Keramická vrstva ho dokáže ochrániť a výrazne tak predĺžiť jeho životnosť. Jedným dychom však treba dodať, že keramická ochrana nie je určená len pre nové autá, ale popularite sa teší aj v prípade starších kúskov, ktorým chcú majitelia dopriať najlepšiu možnú opateru. 

Pokiaľ máte o špičkovú keramickú ochranu laku auta záujem aj vy, neváhajte nás kontaktovaťRadi vám poradíme a vypracujeme cenovú ponuku na mieru

Jaguar E-Pace P250 R Dynamic