Ako sa starať o auto s keramickou ochranou laku? 5 tipov, ktoré využijete!

by Jul 7, 2021Sprievodca správnou starostlivosťou0 comments

Keramická ochrana poskytuje laku auta dokonalú protekciu pred prachom, vodou, náletovou hrdzou a ďalšími negatívnymi vplyvmi z okolia. To však neznamená, že o takto chránené vozidlo sa netreba nijako starať. Aby keramika skutočne vynikla a vaše auto doslova žiarilo, je potrebné venovať mu patričnú pozornosť. Čo robiť a naopak, čomu sa pri starostlivosti o auto s keramickou ochranou vyhnúť? 

keramická ochrana
Ako sa starať o auto s keramickou ochranou laku

1. Na kefy radšej zabudnite 

Kvalitná keramická ochrana laku od výrobcu CarPro, ktorú používame v našom detailingovom štúdiu, sa vyznačuje vysokou pevnosťou a odolnosťou. Dokonca, je niekoľkokrát tvrdšia ako lak auta, vďaka čomu ho dokáže ochrániť pred nárazmi kamienkov a iných malých tvrdých čiastočiek. To však neznamená, že keramika je nezničiteľná. Ak rozmýšľate, ako umývať auto s keramikou, z ponúkaných možností vylúčte predovšetkým tradičné autoumyvárne s kefami. 

Rýchlo točiace sa kefy v kombinácii s agresívnym šampónom dokážu narušiť keramickú vrstvu na povrchu auta, aj napriek tomu, že je kvalitná a odolná. Hoci jedno umývanie na kefách nemusí priniesť žiaden negatívny účinok, ak budete takýmto spôsobom auto s keramickou ochranou laku čistiť pravidelne, dokážete rýchlo narušiť jej vlastnosti. 

keramická vrstva
Ako sa starať o auto s keramickou ochranou laku

2. Keramická ochrana laku – starostlivosť formou umývania 

Keramická ochrana laku sa vyznačuje vynikajúcou samočistiacou schopnosťou. Na povrchu karosérie vytvára hladkú tvrdú vrstvu, na ktorej sa len veľmi ťažko zachytávajú nečistoty. Zároveň má špičkové hydrofóbne vlastnosti, čo znamená, že doslova odpudzuje vodu. Nečistoty z povrchu auta tak majú tendenciu sami odpadávať a lak tak ostáva na prvý pohľad čistý. Avšak, aj na keramike sa predsa len nejaká tá špina zachytí. Preto, ak chcete udržať vaše auto krásne lesklé, je potrebné ho raz za čas umyť. 

hydrofóbna vrstva
Ako sa starať o auto s keramickou ochranou laku

Zaujímavosť – niektorí majitelia áut s keramickou ochranou laku sa boja, že pravidelné umývanie rýchlo poškodí keramickú vrstvu. To síce môže byť pravda v prípade lacných alebo zle aplikovaných keramík, avšak v prípade kvalitnej a odborne nanesenej keramickej ochrany sa niet čoho obávať. Dokonca, odborníci odporúčajú auto s keramickou ochranou umývať aspoň raz za 2 týždne. 

Samozrejme, nie je umývanie ako umývanie. Na to, aby keramická ochrana skutočne nebola pri čistení poškodená, je potrebné použiť vhodné prípravky. Ideálnym riešením je ručné umývanie, ktoré je ku laku auta najšetrnejšie. Použiť môžete aj wapku, avšak nepreháňajte to s tlakom vody a dodržte dostatočnú vzdialenosť striekajúcej hlavice od laku. Ak nemáte na ručné umývanie dostatok času, svoje auto môžete doniesť ku nám. Postaráme sa o odborný detailing, ktorý je šetrný ku keramike. 

hydrofóbna vrstva
Ako sa starať o auto s keramickou ochranou laku

3. Auto neumývajte na priamom slnku 

Aj keď vás možno horúce slnečné lúče lákajú napustiť vedrá a ísť umyť auto, túto činnosť si radšej nechajte na večer. Hoci keramika poskytuje dokonalú ochranu laku auta pred silným UV žiarením, voči zaschnutým kvapkám vody odolná nie je. Pokiaľ auto umývate na priamom slnku, kvapky vody rýchlo schnú a na povrchu keramickej ochrany sa vytvoria malé fľaky, ktoré narúšajú estetiku. Tomuto problému sa vyhnete tak, že auto budete umývať v tieni, prípadne v čase, keď slnko nie je tak silné. 

umývanie auta, ako sa. starať o auto s keramickou ochranou laku

4. Ako umývať auto s keramikou – správny šampón a uterák

Odpoveď na otázku, ako sa starať o keramiku správne, znie – nepoužívajte agresívne šampóny s vysokým pH. Treba si uvedomiť, že na vrstve keramiky sa špina nedokáže prichytiť tak dobre ako na klasickom nechránenom laku. Teda, na jej účinné odstránenie nie je potrebná žiadna agresívna chémia. Postačí dobrý pH neutrálny šampón určený na umývanie áut. Pri ňom nebudete riskovať, že jeho obsahom akokoľvek naruší štruktúru keramiky. 

pH neutrálny šampón CarPro Reset

Po detailnom opláchnutí auta ho čo najrýchlejšie vysušte pomocou kvalitného uteráka z mikrovlákien. Pokiaľ sa vám podarí vodné kvapky vysušiť skôr, ako sa prirodzene vyparia, na aute nevzniknú žiadne fľaky a bude dokonale lesklé. 

uterák z mikrovlákien CarPro

5. Sprej s obsahom kremíka 

Niektorí detaileri odporúčajú pri starostlivosti o keramickú ochranu auta používať špeciálne spreje s obsahom kremíka, ktoré slúžia na zlepšenie jej účinku. V tomto prípade je však dôležité poradiť sa s odborníkmi, ktorí vám keramiku na vaše auto aplikovali. Môže sa totižto stať, že nanesením takéhoto spreju keramike nepomôžete, ale naopak, skôr ju poškodíte. 

Sprej s obsahom kremíka CarPro Reload

A čo vy? Máte už na svojom aute aplikovanú keramickú ochranu laku? Pokiaľ stále nie a rozmýšľate nad ňou, ozvite sa nám! Vypracujeme vám cenovú ponuku na mieru a radi zodpovieme vaše otázky. 

Ako sa starať o auto s keramickou ochranou laku