Ako sa starať o kožený interiér auta?

by Dec 6, 2021Sprievodca správnou starostlivosťou0 comments

Kožené prvky v interiéri dodávajú autu luxusný a prémiový charakter. Nezáleží na tom, či máte celokožené sedadlá, alebo kožené prvky len zdobia čalúnenie dverí a palubnú dosku. O tieto kožené súčasti sa treba pravidelne starať, v opačnom prípade sa môžu nenávratne znehodnotiť. Ako vyčistiť kožu a na čo všetko si dávať pozor? 

kožený interiér, starostlivosť, koža, auto, ochrana, Ako sa starať o kožený interiér auta
Ako sa starať o kožený interiér auta

Koža a jej postupná degradácia 

Pozrime sa na to, čo by sa stalo, keby ste sa o kožu v interiéri auta vôbec nestarali. Vezmime si napríklad sedadlá. Koža na nich je namáhaná nielen mechanicky (váhou vášho tela, rôznymi ostrými predmetmi vo vrecku…), ale aj chemicky.Dostáva sa na ňu agresívny pot, prípadne občas sa vám vyleje nápoj alebo iná tekutina. V neposlednom rade, svoju úlohu zohráva taktiež zmena teplôt – koža môže mať v lete aj vyše 50 stupňov Celzia, v zime zas trpí na veľké mrazy. 

Keď sa všetky tieto faktory sčítajú, koža dostáva poriadne zabrať. Stáva sa „vyšúchanou“ a na povrchu stráca svoju pôvodnú farbu. Je neprirodzene lesklá, lepkavá a začínajú sa nej vytvárať viditeľné vrásky. Tie sa postupne prehlbujú, zväčšujú, až jedného dňa dôjde k popraskaniu. V tomto štádiu sa dá koža už len málokedy zachrániť. Aby ste takejto situácii predišli, je dôležité dbať na pravidelné čistenie kožených sedačiek v aute. A samozrejme, aj ďalších kožených súčastí, ktoré sú taktiež vystavované vyššie spomínanému namáhaniu. 

kožený interiér, koža, auto, sedačka, ochrana, impregnácia, popraskanie kože, čistenie
Ako sa starať o kožený interiér auta

Pravidelné čistenie kože 

Aby kožený interiér dlhodobo vyzeral ako nový, je potrebné venovať mu pravidelnú pozornosť. No žiadny strach, nie je to nič komplikované! Základom starostlivosti je vysávanie, ktoré je podstatné najmä v prípade sedadiel. Pokiaľ sú na sedačkách rôzne omrvinky a tvrdé čiastočky, tie pôsobia ako brusivo. Keď si na ne neustále sadáte, postupne obrusujú povrch sedačky a ničia ho. 

Po detailnom povysávaní môžete na pravidelnú starostlivosť o kožu používať špeciálne vlhčené handričky určené na tento účel. Uistite sa však, že sa jedná o produkt vhodný na čistenie kože. Rôzne dezinfekčné utierky môžu obsahovať agresívne látky, ktoré kožu vysušujú a dokážu ničiť jej farbu. 

čistenie kože, kožený interiér, auto, sedačka, ochrana, impregnácia
Ako sa starať o kožený interiér auta

Tekuté prípravky – ako vyčistiť kožu detailne? 

Utierky sú fajn, no pokiaľ chcete pre kožu v interiéri vášho auta to najlepšie, mali by ste jej dopriať starostlivosť v podobe kvalitných prípravkov. Tie sa nanášajú na špeciálne špongie, prípadne kefky určené na čistenie kože. Prípravok kožu vyčistí do hĺbky a dodá jej potrebné výživné látky, ktoré zabránia praskaniu či strate farby. 

Kvalitné prípravky na čistenie a renováciu kože dokážu aj sedadlám, o ktoré ste sa dlho nestarali, prinavrátiť značnú časť ich pôvodnej krásy. Rozhodne tak stoja za investíciu. Vyhnite sa rôznym lacným alternatívam, ktoré často viac škodia ako pomáhajú. Neriskujte používanie prostriedkov, ktoré nie sú vyslovene určené na kožu. Stáva sa, že takéto prípravky spôsobia škvrny a iné nedokonalosti. 

čistenie kože, prípravky, výživa kože, interiér, ochrana, impregnácia
Ako sa starať o kožený interiér auta

Čistenie kožených sedačiek v aute sa nezaobíde bez impregnácie 

Keď kožu poriadne vyčistíte, je dôležité ochrániť ju pred ďalším poškodením. V tomto smere vám pomôžu špeciálne impregnačné prípravky. Tie sú určené primárne na sedadlá, ktoré sú najviac namáhané, avšak použiť ich môžete aj na lakťové opierky, prípadne ďalšie časti čalúnenia. Úlohou impregnačných prípravkov je vyživiť kožu do hĺbky, vďaka čomu bude pružnejšia a odolnejšia voči praskaniu. 

Benefitom impregnácie je aj ochrana pred vodou. Takto ošetrená koža odpudzuje vodu, teda keď sa vám niečo na ňu vyleje, daná tekutina sa nezačne vpíjať do materiálu. Nehrozí tak vznik nepekných fľakov, ktoré sa ťažko odstraňujú. V neposlednom rade, impregnácia chráni kožu aj pred poškodením od UV žiarenia zo slnka a vysokých teplôt.

Ako sa starať o kožený interiér auta

Profesionálne čistenie kožených interiérov 

Ak máte dostatok voľného času, kožený interiér si môžete pravidelne čistiť aj sami doma. Stačí použiť kvalitné prípravky. Raz ročne sa však odporúča nechať kožený interiér vyčistiť hĺbkovo, v detailingovom štúdiu. Pri takomto detailnom čistení sa používajú špeciálne kefky a vysokokvalitné prípravky, ktoré kožu vyčistia do hĺbky tak, ako by ste to svojpomocne pravdepodobne nedokázali. Prostredníctvom hĺbkového čistenia je možné aj zanedbanej koži prinavrátiť jej pôvodnú krásu. 

Pokiaľ máte záujem o profesionálne vyčistenie vášho koženého interiéru, neváhajte nás kontaktovať. Radi vám vypracujeme cenovú ponuku na mieru a zarezervujeme termín do nášho detailingového štúdia tak, aby vám to vyhovovalo. Vďaka hĺbkovému čisteniu sa nielenže budete vo svojom aute oveľa lepšie cítiť, ale naviac aj značne zvýšite jeho hodnotu pri predaji. 

Ako sa starať o kožený interiér auta?