Ako sa vyhnúť popraskanej koži v aute? 5 tipov od detailingového štúdia

by Mar 25, 2022Sprievodca správnou starostlivosťou0 comments

Ako je možné, že niektoré staršie autá majú kožený interiér extrémne popraskaný a v iných vyzerá ako nový? Všetko je to o starostlivosti. Pokiaľ koži venujete pravidelnú pozornosť, dokáže aj 10 rokov vyzerať ako nová. Naopak, ak ignorujete akékoľvek čistenie, s veľkou pravdepodobnosťou bude poničená ešte pred koncom záruky.

Akú starostlivosť a ako sa vyhnúť popraskanej koži v aute? Prinášame vám niekoľko cenných tipov, ktoré by ste mali poznať!

ako sa vyhnúťpopraskanej koži v aute

Pravidelné vysávanie je základ úspechu

Možno by ste to nečakali, ale pravidelné vysávanie dokáže spraviť veľký rozdiel v tom, ako rýchlo vám začne koža praskať. Pokiaľ sú na sedadlách a iných kožených častiach omrvinky či iné drobné čiastočky, povrch kože sa prirodzene zbrusuje. Kvôli tomu sa začína oslabovať štruktúra materiálu, do kože jednoduchšie preniká vlhkosť spolu s ďalšími drobnými nečistotami a vznikajú dokonalé podmienky na tvorbu prasklín.

Naša rada preto znie – interiér pravidelne vysávajte. Všetko závisí od toho, ako často cestujete autom. Ak ho využívate každý deň, nie je na škodu dopriať mu očistu raz mesačne. Pri vysávaní si dávajte pozor na to, aby ste povrch kože neponičili drsnými výstupkami na konci hlavice vysávača.

výsávanie auta

Prípravky, ktoré vyživia kožu

Druhým kľúčom k úspechu je pravidelné ošetrovanie kože pomocou vhodných prípravkov. Ideálnym riešením sú kvalitné produkty na čistenie kože, ktoré sa využívajú pri hĺbkovom detailingu. Tie nielenže dokážu výborne odstraňovať aj zažraté nečistoty, ale zároveň obsahujú špeciálne látky so schopnosťou vyživovať kožu. Dodávajú jej pružnosť a prispievajú k vyššej odolnosti voči vonkajším vplyvom. Niektoré prípravky obsahujú aj rôzne prírodné éterické oleje, takže kožené časti vyživia prirodzeným spôsobom.

Avšak, nie je to len o samotnom prípravku, ale aj jeho aplikácii. Aby bola koža pružná a odolná, musí byť vyživená do hĺbky. Preto sa pri čistení využívajú špeciálne kefky a utierky, prostredníctvom ktorých sa cenné vyživujúce látky dostanú do hĺbky materiálu.

ako sa vyhnúť popraskanej koži v aute

Pozor na čističe s obsahom agresívnej chémie

Na trhu sa stretnete aj s čističmi, ktoré sľubujú dokonalú schopnosť zbaviť kožené časti interiéru aj hlbokej zažratej špiny. To síce môže byť pravda, avšak treba myslieť na to, že ich výnimočné účinky sú obvykle dosahované agresívnymi chemickými zlúčeninami. Tie dobre odstránia špinu, no zároveň vysušujú kožu a niekedy dokážu spôsobiť aj stratu pôvodnej farby. Doslova jej odoberajú pružnosť a keď ich používate pravidelne, skôr či neskôr sa začnú objavovať prvé viditeľné praskliny.

Odporúčame preto neexperimentovať s agresívnymi čističmi. Na čistenie kože taktiež nepoužívajte rôzne čističe, ktoré nájdete doma. Investícia do kvalitných detailingových prípravkov určených výhradne na čistenie kožených interiérov v automobiloch rozhodne stojí za to a je najideálnejšou voľbou.

Impregnácia kože

Po vyčistení je dôležité kožené časti naimpregnovať. Špeciálne impregnačné prípravky zabraňujú tomu, aby koža do seba nasávala vodu, pot a iné tekutiny. Jednoducho, spravia ju dokonale vodotesnou. Zároveň prispievajú k udržaniu pôvodnej pružnosti a eliminujú negatívne účinky UV žiarenia zo slnka. Práve UV žiarenie je jednou z najčastejších príčin popraskania kože.

Vedeli ste, že: Alternatívou k impregnácii kože je keramická ochrana? Tá taktiež poskytuje výbornú ochranu pred vodou, UV žiarením a mechanickým poškodením.

keramická ochrana kože

Pozor na veľké zmeny teplôt

Koža je materiál ako každý iný, teda vplyvom teploty sa prirodzene rozťahuje a sťahuje. Pokiaľ je vystavená veľkým teplotným extrémom, v dôsledku rozťahovania či sťahovania sa vnútorne namáha a narastá riziko vzniku prasklín. Teda, pokiaľ chcete, aby koža vo vašom aute čo najdlhšie vyzerala ako nová, ideálnym riešením je parkovanie v garáži. Vyhnete sa tak tomu, že počas dňa na ňu bude svietiť priame slnečné žiarenie a prehreje sa na viac ako 50 stupňov Celzia. V zime zas nebude vystavená hlbokým mrazom, ktoré taktiež škodia.

Doprajte koži prvotriednu starostlivosť!

Zhrnuté a podčiarknuté, ak chcete zabrániť praskaniu kože v interiéri, venujte jej pravidelnú starostlivosť. Pokiaľ nemáte dostatok času a skúseností na to, aby ste si doma kožené časti kvalitne vyčistili a impregnovali, môžete svoje auto zveriť do našich rúk. S detailingom kožených interiérov máme dlhoročné skúsenosti a využívame pri ňom tie najkvalitnejšie prípravky od renomovaných svetových firiem. Koža vo vašom aute tak dostane tú najlepšiu starostlivosť a nemusíte sa obávať, že vám začne rýchlo praskať.