Ako si vybrať ochranu laku pre vaše auto?

by Apr 27, 2022Sprievodca správnou starostlivosťou0 comments

Ako si vybrať ochranu laku je otázkou, ktorú si nejeden majiteľ položil, ktorý sa chce starať o svoj automobil. Chrániť lak auta má z dlhodobého hľadiska veľký význam. Pri bežnom používaní totiž na neho pôsobí viacero vonkajších faktorov – je poškodzovaný UV žiarením zo slnka, kamienkami a inými pevnými čiastočkami z cesty, chemikáliami z hmyzu či vtáčieho trusu, ale dokonca aj dažďa. V dôsledku týchto vplyvov prirodzene oxiduje, stráca svoju pôvodnú farbu či lesk. Vznikajú v ňom nedokonalosti, ktoré kazia vizuálny dojem z auta a môžu viesť ku korózii.

Aby ste lak na vašom aute pred vonkajšími vplyvmi dokonale ochránili, aplikovať na neho môžete rôzne druhy ochrany. Najčastejšie sa viete stretnúť s keramickou ochranou, fóliou alebo voskovaním. Čo však bude najlepšie pre vás?

mercedes gle keramická ochrana laku červené

Keramická ochrana VS vosk VS ochranná fólia

Jednotlivé druhy ochrany laku sa líšia svojím zložením, životnosťou, cenou a ochrannými schopnosťami. Prinášame vám krátky prehľad tých najdôležitejších vlastností.

Vosk

Cenovo najdostupnejšou ochranou laku je vosk. Ten môžete na karosériu aplikovať aj svojpomocne, častokrát je súčasťou čistiacich programov samoobslužných umyvárok. Jeho benefitom je rýchle a jednoduché nanášanie. Na laku vytvorí tenkú ochrannú vrstvu, ktorá je hydrofóbna – voda z nej rýchlo steká a nešpiní tak karosériu. Nevýhodou vosku je však krátka životnosť a slabšia ochrana pred chemikáliami, UV žiarením či mechanickým poškodením.

vosk na auto

Ochranná fólia

Naopak, najdrahšou možnosťou je ochranná fólia. Tá môže byť priehľadná, ale mnohí motoristi si na svoje vozidlá dávajú aplikovať aj farebné verzie, ktoré dokážu zmeniť vzhľad auta. Výhodou fólie je výborná schopnosť chrániť auto pred vodou, chemikáliami, ale aj poškriabaním a inými mechanickými vplyvmi. Nevýhodou je vysoká cena a nutnosť profesionálnej aplikácie. Fólia sa môže po určitom čase začať odliepať a následne musí byť odborne opravená.

ppf folia

Keramická ochrana

Keramická ochrana je náš najobľúbenejší spôsob ochrany laku. Jej aplikácia na karosériu je o niečo jednoduchšia ako v prípade ochrannej fólie, avšak dodržané pri nej musia byť viaceré špecifické podmienky. Preto by ju mali vykonať odborníci. Benefitom je výborná ochrana laku pred chemikáliami a UV žiarením. Keramická ochrana poteší taktiež skvelou hydrofóbnosťou a do istej miery vie chrániť aj pred drobným mechanickým poškodením. Je cenovo dostupnejšia ako fólia a jej životnosť môže dosiahnuť aj viac ako 5 rokov.

ako si vybrať ochranu laku?

Ako si vybrať ochranu laku?

Pokiaľ sa rozhodnete lak vášho auta chrániť pomocou keramiky, zvážiť by ste mali viacero aspektov. Tým najdôležitejším je kvalita. Na trhu zoženiete aj prípravky, ktoré si viete na karosériu aplikovať svojpomocne. Tie sú relatívne cenovo dostupné a sľubujú výborné vlastnosti. Avšak, v realite obvykle nedokážu naplniť vysoké nároky. V podstate ide iba o drahšiu formu vosku. Takáto keramika vám vydrží na aute možno 3 mesiace alebo pol roka, následne stratí svoje ochranné schopnosti. Naviac, nedokáže tak efektívne chrániť pred UV žiarením či mechanickým poškodením.

Práve preto odporúčame investovať do kvalitnej keramickej ochrany karosérie, ktorá je aplikovaná odborníkmi.

carpro finest reserve keramická ochrana na kapote modrého bmw

Výhody profesionálnej keramickej ochrany karosérie

V našom detailingovom štúdiu využívame prípravky C.Quartz Professional a C.Quartz Finest Reserve od renomovaného svetového výrobcu CarPro. Práve v zložení samotného prípravku spočíva tajomstvo kvalitnej keramickej ochrany. Produkty C.Quartz majú špeciálne navrhnutú receptúru, ktorá na karosérii vytvára mimoriadne tvrdý a odolný povlak. Ten poskytuje nadštandardnú ochranu pred UV žiarením, chemikáliami a nečistotami z cesty. Disponuje vynikajúcimi hydrofóbnymi vlastnosťami, vďaka čomu sa karoséria oveľa menej špiní a voda rýchlo steká prirodzene dolu.

Benefitom kvalitnej keramickej ochrany je taktiež schopnosť rozžiariť lak auta, zvýrazniť jeho farbu a dodať mu jedinečnú hĺbku. V neposlednom rade, poteší vás taktiež svojou životnosťou, ktorá môže byť na úrovni viac ako 5 rokov. Niekoľkonásobne tak prekonáva lacnejšie prípravky na keramickú ochranu.

C.quartz Finest reserve

Dôležitá je aj správna aplikácia

Pri výbere najlepšej ochrany laku na vaše auto myslite aj na to, aby bola profesionálne aplikovaná. V tomto smere sa stačí obrátiť na nás. Máme za sebou mnohé školenia od certifikovaných zahraničných profesionálov a našimi rukami už prešli desiatky áut. Aplikácia keramickej ochrany musí byť vykonávaná v mimoriadne čistom prostredí, je potrebné dodržať presne stanovený postup a dôležitý je taktiež dôraz na detaily. V neposlednom rade, nevyhnutnosťou je správne vytvrdnutie keramickej vrstvy pod špeciálnymi lampami.

Ak chcete aj vy tú najlepšiu ochranu laku pre svoje auto, neváhajte nás kontaktovať. Radi vám zodpovieme všetky vaše otázky a vytvoríme cenovú ponuku na mieru.