Ako vyčistiť zvratky a zbaviť sa zápachu v aute

by Dec 6, 2021Sprievodca správnou starostlivosťou0 comments

Tak, stalo sa to aj vám. Viezli ste svojich mierne opitých kamarátov, prípadne ste len šli na nevinný výlet s vašim dieťaťom alebo kamarátom, ktorý má slabší žalúdok. A obsah ľudského žalúdka vám skončil na sedadlách, čalúnení či prístrojovej doske. Čo teraz? Ako sa zbaviť zápachu zo zvratkov v aute a čo použiť na účinné čistenie interiéru? 

zápach v aute, čistenie interiéru, auto, zvratky
Ako vyčistiť zvratkyAko vyčistiť zvratky

Ozvracané auto – čistenie začnite čo najskôr  

Veľkým problémom zvratkov je ich chemické zloženie. Veľkú časť tvoria agresívne žalúdočné kyseliny, ktoré dokážu dokonale rozložiť nielen všetko jedlo, ale aj materiály vášho interiéru. Platí preto dôležitá zásada, že s čistením zvratkov by ste mali začať okamžite po tom, ako sa objavia vo vašom interiéri. 

Pokiaľ budete čakať niekoľko hodín či dokonca dní, kyseliny sa dostanú hlbšie do materiálu. Nielenže tak vzniknú ťažko odstrániteľné škvrny, naviac aj zbavovanie sa zápachu bude oveľa náročnejšie. 

čistenie interiéru, sedačka, zvratky, ozvracané auto, tepovanie, ako vyčistiť zvratky
Ako vyčistiť zvratky

Zvratky a ich čistenie 

Na prvotné čistenie zvratkov v interiéri vášho auta použite kvalitnú handru alebo utierky, ktoré dokážu nasať čo najviac tekutiny. Pri čistení povrchu si dávajte pozor, aby ste zvratky nezatlačili hlbšie do materiálu. Na handru preto príliš netlačte. 

Keď máte vyčistený povrch, môžete sa pustiť do hĺbkovejšieho čistenia sedadiel, čalúnenia a plastov. Aj v tomto prípade použite kvalitnú handru alebo čistiacu kefu, ktorá pomôže dostať čistiaci prostriedok do hĺbky materiálu a odstrániť tak zažraté zvyšky zvratkov. Podstatnú úlohu zohráva kvalitný prípravok. Odporúčame prostriedky, ktoré sú špeciálne určené na dezinfekciu interiéru auta. 

Pozor na agresívne čističe – v zúfalstve vám môže napadnúť, že zvratky najúčinnejšie vyčistíte pomocou Sava, prípadne iného agresívneho prostriedku. Opak je však pravdou. Takéto čističe síce eliminujú všetky baktérie, avšak môžu nenávratne poškodiť interiér a spôsobiť tak ešte väčšie škody. Používajte výlučne kvalitné prípravky, ktoré sú určené na hĺbkové čistenie a dezinfekciu interiérov áut. 

tepovanie, čistenie, interiér, sedačky, zvratky, čistič, auto
Ako vyčistiť zvratky

Fungujú „babičkine recepty“? 

Mnohé zdroje uvádzajú, že na čistenie interiéru auta od zvratkov je dobré použiť ocot zriedený s vodou. Takéto riešenie síce môže byť účinné, no povedzme si na rovinu – bude sa vám potom chcieť niekoľko týždňov voziť v aute, z ktorého je cítiť ocot? Ako alternatíva sa ponúka sóda bikarbóna, ktorá dokáže pohlcovať zápach a vlhkosť. Jej reálna účinnosť je však diskutabilná. 

Testovanie babičkiných receptov preto radšej nechajte na iných a vy sa spoľahnite na to, čo preukázateľne funguje – kvalitné interiérové čistiace prípravky. 

Ako sa zbaviť zápachu zo zvratkov v aute? 

Zvratky ste poriadne vyčistili, použili ste kvalitný čistiaci prostriedok, avšak v interiéri stále cítite nepríjemný puch. Čo teraz? V zásade máte 2 možnosti. 

Voňavka pach prekryje, ale neodstráni 

Najjednoduchším riešením je zájsť na čerpaciu stanicu a kúpiť si vonný stromček, prípadne iný typ osviežovača vzduchu. Takáto metóda odstránenia zápachu sa na prvý pohľad javí ako veľmi efektívna, no má jeden zásadný problém – pach zvratkov len prekryje, ale neeliminuje. Teda, keď účinky arómy pomaly opadnú, môže sa vám ľahko stať, že zápach zvratkov budete stále cítiť. 

Podobne je to aj so snahou o intenzívne vetranie auta. Na chvíľu síce zápach vyvetráte, no pokiaľ je stále zakorenený v sedadlách či čalúnení, rýchlo sa vráti späť. 

vôňa do auta, zápach. zvratkov
Ako vyčistiť zvratky

Tip od profesionála – tepovanie a dezinfekcia ozónom 

Klasické metódy čistenia interiéru neraz nestačia. Aj keď použijete hĺbkový čistič, nemusí sa dostať dostatočne do hĺbky a odstrániť všetky zvyšky zvratkov. Najlepším riešením je kvalitné tepovanie interiéru. To sa postará o naozaj hĺbkovú dezinfekciu čalúnenia, vďaka čomu bude interiér zbavený všetkých zdrojov zápachu. Zároveň môžete mať dobrý pocit, že je naozaj 100% čistý. 

Po tepovaní je dobré celý interiér nechať vydezinfikovať ozónom. Tento plyn má mimoriadne vysokú dezinfekčnú schopnosť (dokonca, lepšiu ako chlór), no naviac dokáže účinne pohlcovať pachy. Zápach zo zvratkov v aute tak neprekrýva, ale reálne odstraňuje. Naviac, nezanecháva po sebe žiadnu nepríjemnú arómu. Po čistení tak bude vaše auto voňať pekne neutrálne a nemusíte mať obavy, že zápach sa vráti späť. 

dezinfekcia ozónom, zápach zo zvratkov, interiér,
Ako vyčistiť zvratky

Odborné čistenie interiéru 

Aby sme to zhrnuli, čistenie interiéru od zvratkov môžete vyskúšať aj sami. Pokiaľ sa vám to podarí a necítite vôbec žiaden zápach, gratulujeme! Ak ale zápach stále pretrváva, váš interiér bude zrejme vyžadovať hĺbkové tepovanie a dezinfekciu ozónom. S takýmto detailným čistením vám radi pomôžeme aj my, v našom detailingovom štúdiu. Poradíme si s každým znečistením či zápachom a vaše autom vám vrátime krásne čisté a voňavé. Stačí nás kontaktovať a my vám vypracujeme cenovú ponuku na mieru! 

Ako vyčistiť zvratky