Je bezdotyková autoumyváreň lepšia ako automatická?

by May 18, 2022Sprievodca správnou starostlivosťou0 comments

V dnešnej dobe existuje hneď niekoľko spôsobov, ako umyť auto. Jedným z najstarších sú klasické automatické autoumyvárky s kefami, ktoré sa stále tešia celkom veľkej obľube. Do popredia sa však čoraz viac tlačí bezdotyková autoumyváreň – buď automatizovaná, alebo samoobslužná. Ktoré riešenie je najvýhodnejšie, pokiaľ chcete svoje vozidlo účinne, no zároveň šetrne zbaviť všetkých nečistôt?

bezdotyková autoumyváreň
bezdotyková autoumyváreň

Nie sú kefy ako kefy

Mnohí motoristickí fanúšikovia tvrdia, že autoumyvárky s kefami škodia laku. V mnohých prípadoch majú pravdu. Staršie druhy kief totiž pozostávajú z polyuretánových vlákien, ktoré sú svojou štruktúrou podobné ako vlákna klasickej metly. Viete si tak asi predstaviť, že pri umývaní vedia celkom slušne poškriabať lak. Pokiaľ do takýchto umyvárok chodíte pravidelne, už po niekoľkých umytiach si môžete všimnúť viditeľné škrabance po celom obvode auta.

Druhým typom sú penové kefy, ktoré sa používajú vo väčšine moderných autoumyvárok. Ich benefitom je skutočnosť, že sú z výrazne jemnejšieho materiálu ako polyuretánové. Je tak menšie riziko, že poškrabú lak. Avšak, keďže stále dochádza k mechanickému kontaktu kefy s karosériou, istá šanca poškodenia stále existuje.

Výhody a nevýhody kefových umyváriek

Mechanický kontakt kefy s lakom auta môže byť výhoda aj nevýhoda. Benefitom je, že kefa dokáže účinne odstrániť aj väčšie nečistoty, ktoré by voda pod tlakom nedokázala zmyť. Na druhej strane však hrozí, že dôjde k spomínanému poškodeniu laku. Poškriabať ho pritom nemusí len samotná kefa. Pri umývaní sa do kief dostávajú drobné kamienky a iné nečistoty, ktoré môžu lak obrusovať.

Moderné umyvárky majú inteligentné riadiace mechanizmy, ktoré sa starajú o to, aby boli kefy dokonale čisté a nespôsobovali poškriabanie laku. Stále však hrozí, že dôjde k nejakej malej chybe a tvrdé čiastočky z kefy poškodia karosériu. Nevýhodou je aj to, že kefy sa nedostanú k všetkým častiam karosérie. Rôzne škáry a záhyby neraz ostanú špinavé.

Moderné bezdotykové autoumyvárky

Ako už napovedá ich názov, bezdotykové umyvárky čistia auto bez toho, aby sa ho mechanicky dotýkali. Nečistoty sú odstraňované pomocou vysokého tlaku vody a špeciálnych čistiacich prostriedkov. Hlavnou výhodou je, že nehrozí poškriabanie alebo iné poškodenie laku. Voda sa ľahko dostane do všetkých škár a miest, kam kefy nedosiahnu.

Avšak, voda pod tlakom v niektorých situáciách nie je schopná vyčistiť karosériu tak dobre ako kefy. A to najmä vtedy, keď sa na laku nachádza zažratá špina, ktorá už dlhšie nebola umývaná. V takom prípade je žiaduce, aby bolo použité aj mechanické vyčistenie.

bezdotyková autoumyváreň

Samoobslužná verzus automatická umyvárka

Automatická bezdotyková autoumyvárka funguje podobne ako kefová. Auto zaparkujete do haly a následne sa okolo neho posúvajú ramená, ktoré striekajú vodu, čistiaci prostriedok a sušia. Výhodou je práve sušenie prúdom vzduchu, ktoré pri samoobslužných umyvárkach nie je dostupné. Nemusíte nič riešiť, len odstavíte auto a počkáte, kým ho linka vyčistí a vysuší.

Výhodou samoobslužnej umyvárky je zas skutočnosť, že prúd vody môžete flexibilne smerovať podľa potreby. Viete tak ešte dokonalejšie vyčistiť rôzne záhyby a ťažšie prístupné miesta, kam sa voda z automatickej umyvárky tak dobre nedostane.

Ktoré riešenie je najvýhodnejšie?

Hoci kefové umyvárky majú svoje výhody, z dlhodobého hľadiska je výhodnejšou voľbou práve bezdotykové umývanie. Či už automatické alebo samoobslužné. Totiž, nehrozí pri ňom poškriabanie karosérie a pokiaľ v laku nie je zažratá špina, miera vyčistenia je obvykle porovnateľná alebo dokonca lepšia ako v prípade kefovej umyvárky.

V konečnom dôsledku však treba poznamenať, že ani jedno z týchto riešení nezaistí skutočne dokonalé vyčistenie karosérie. Pokiaľ chcete lak zbaviť drobných čiastočiek brzdového prachu, náletovej korózie a podobne, mali by ste svojmu autu dopriať kvalitné ručné umývanie. Jedine prostredníctvom neho je možné poriadne odstrániť zažratú špinu z dostupných i menej prístupných miest.

No čo je hlavné, ručne sa dajú vyčistiť aj časti karosérie, ktoré sú ukryté za dverami. Tie sú obvykle tiež značne špinavé, no bezdotyková ani kefová umyvárka ich nedokáže umyť. V ideálnom prípade by ste mali auto pravidelne oplachovať v bezdotykovej umyvárke a raz za čas mu dopriať kvalitné ručné umytie. To poskytujeme aj my v našom detailingovom štúdiu. Používame tie najlepšie čistiace prostriedky a metódy, prostredníctvom ktorých dokonale vyčistíme všetky časti karosérie. Vaše auto tak bude vyzerať ako nové, no zároveň máte istotu, že pri čistení nedôjde k žiadnemu poškodeniu laku.