Je lepšie čistenie kože vodou alebo pomocou chémie?

by Mar 21, 2022Sprievodca správnou starostlivosťou0 comments

Čistenie kože vodou a čistenie koženého interiéru je pre mnohých motoristov stále veľkou neznámou. Možno to poznáte aj vy. Z každého rohu počúvate, ako dôležité je aplikovanie kvalitných prípravkov na čistenie. Avšak, zároveň sa na vás valia informácie, že produkty s obsahom chémie dokážu vytvoriť fľaky či inak poškodiť prirodzenú štruktúru kože. Teda, mali by ste používať čo najprirodzenejšie prostriedky.

Tak kde je pravda? Je lepšie umývať kožené časti interiéru obyčajnou čistou vodou, alebo je predsa len výhodnejším riešením siahnuť po čističoch založených na chemickej báze?

Aké výhody má čistenie kože vodou?

Hlavným benefitom čistenia pomocou čistej vody je to, že neriskujete poškodenie kože chemikáliami. Avšak, toto tvrdenie je pravdivé len sčasti. Totižto, voda z vodovodu v sebe prirodzene obsahuje chlór a iné stopové množstvá chemických látok. No čo je hlavné, obvykle je tvrdá, teda má tendenciu vytvárať vodný kameň. Táto skutočnosť sa môže v interiéri vášho auta prejaviť tak, že po vyschnutí vám na niektorých miestach ostanú biele fliačky. A to predovšetkým na čiernej koži.

V každom prípade, voda z vodovodu neobsahuje agresívne chemické zlúčeniny, ktoré by spôsobovali vysušovanie kože či stratu jej pôvodnej farby. Z tohto pohľadu je tak úplne bezpečná.

čistenie kože vodou

Nízka cena a jednoduchosť čistenia

Nemusíte si kupovať žiadne drahé prípravky, jednoducho navlhčíte handričku a poutierate kožené časti. V tomto smere si však dávajte veľký pozor na to, aby ste na kožu neaplikovali príliš veľké množstvo vody. V takom prípade hrozí, že sa vsiakne do materiálu a spôsobí jeho rýchlejšie starnutie.

Nevýhody čistenia kože čistou vodou

Čistá voda nemá prakticky žiadne čistiace schopnosti. Jej účinok spočíva len v tom, že navlhčí prachové čiastočky a zaschnuté nečistoty, vďaka čomu sa dajú jednoduchšie zotrieť pomocou handričky. Takýmto spôsobom sa však dajú odstraňovať len povrchové nečistoty, ktoré nie sú príliš staré. V prípade, že špina je už zažratá hlbšie do materiálu, voda ju jednoducho nedokáže efektívne odstrániť.

Dôsledok je však vážnejší. Pri umývaní máte pocit, že sedadlá sú stále akési špinavé, a tak začnete intenzívnejšie drhnúť. Vytvárate vyšší tlak na kožu a hrozí, že sa pri umývaní viac poškodí. A v konečnom dôsledku aj tak zrejme nedosiahnete výsledok, aký ste očakávali.

čistenie kože vodou

A čo voda s mydlom?

Na internete nájdete veľa rád a receptov, ako si dokážete podomácky vyrobiť účinný čistiaci prostriedok na kožu. Zaujímavou voľbou je mydlová voda, ktorá môže mať celkom dobré čistiace schopnosti. Naviac pomáha odstraňovať mastnotu a taktiež poskytuje aj dobrú dezinfekciu. Problémom však môže byť výber vhodného mydla. Totižto, mnohé mydlá po čistení zanechávajú fľaky a nepekné škvrny, prípadne kožu nadmerne vysušujú.

Čistenie pomocou mydlovej vody tak vyskúšať môžete, ale za výsledok neručíme.

čistenie kože vodou

Prečo čistiť kožu pomocou kvalitných prípravkov?

Samozrejme, hlavnou výhodou špeciálnych prípravkov na čistenie kože je skutočnosť, že dokážu rýchlo a efektívne odstraňovať zažratú špinu. Poskytujú tak hĺbkový čistiaci účinok. A to bez toho, aby ste museli bezhlavo drhnúť a aplikovať veľkú silu. V tomto smere sú tak šetrnejšie k materiálu a naviac aj šetria váš čas.

Okrem toho však prinášajú aj viacero ďalších benefitov. Štandardne obsahujú látky, ktoré kožu prirodzene vyživia. Teda, pri čistení jej nielenže neuškodíte, ale naviac prispejete k jej dlhšej životnosti. Jednotlivé zložky podporujú jej pružnosť, vďaka čomu je následne menej náchylná na praskanie. Tým, že účinne odstránia nečistoty do hĺbky, prinavrátia koži jej pôvodnú farbu a lesk.

No čo je hlavné, kvalitné prípravky na čistenie kože sú vyvíjané tak, aby nezanechávali škvrny, fľaky a iné nedostatky. Teda, po čistení vás neprekvapia žiadnymi nežiadúcimi účinkami.

čistiaci prostriedok na kožu

Spoľahnite sa na profesionálov

Pokiaľ chcete, aby koža vo vašom aute opäť vyzerala ako nová, avšak nemáte čas experimentovať s rôznymi prípravkami a čistiť ju svojpomocne, stačí sa obrátiť na nás. S čistením kožených interiérov máme dlhoročné skúsenosti a používame otestované prípravky od overených výrobcov. Vďaka tomu garantujeme dokonalý výsledok. V prípade záujmu o profesionálne vyčistenie koženého interiéru vášho auta nás neváhajte kontaktovať.