Keramická ochrana VS PPF fólia – ktoré riešenie bude lepšie pre moje auto?

by Aug 9, 2021Sprievodca správnou starostlivosťou0 comments

Rozmýšľate nad tým, ako čo najlepšie ochrániť lak vášho auta, aby stále žiaril ako nový? V dnešnej dobe si môžete vyberať z dvoch najpopulárnejších riešení – keramickej ochrany a PPF fólie. Obe metódy majú niečo spoločné, no existujú medzi nimi aj značné rozdiely. Čo by ste o nich mali vedieť a ktorá ochrana karosérie bude lepšou voľbou pre vás? 

Keramická ochrana vs ppf fólia

PPF fólia na auto 

Skratka PPF vznikla zo slov Paint Protection Film, čo môžeme voľne preložiť ako fólia na ochranu laku. Tá funguje prakticky rovnako ako ochranná fólia, ktorú si lepíte na displej vášho smartfónu. Je veľmi tenká a priehľadná, takže na karosérii auta ju voľným okom prakticky nevidíte. Na lak sa aplikuje rôznymi metódami, najčastejšie sa používa horúci vzduch. Nie sú tak potrebné žiadne lepidlá či iné chemické zmesi, ktoré by mohli poškodiť karosériu. 

PPF fólia
keramická ochrana vs ppf fólia

Keramická ochrana laku

Keramická ochrana laku je chemická zmes, ktorá pozostáva predovšetkým z oxidov kremíka. Tie sú doplnené o rôzne nano-častice a ďalšie zložky, ktoré zlepšujú finálne vlastnosti. Keramika sa na auto nanáša v tekutom stave, pomocou špeciálnych postupov. Následne sa musí nechať vytvrdiť pod infračervenými lampami. Na celej karosérii tak vytvorí priehľadnú tenkú vrstvu, ktorá je veľmi tvrdá. Dokonca, tvrdšia ako lak. 

keramická ochrana vs ppf fólia

Čo má spoločné PPF fólia a keramická ochrana? 

Obe riešenia majú viacero spoločných vlastností. 

  • Dokážu veľmi dobre ochrániť karosériu pred pôsobením chemikálií z okolia, keďže ich „nepustia“ priamo k laku. Poskytujú špičkovú ochranu pred degradáciou laku spôsobenou vtáčím trusom, hmyzom, dechtom, náletovou hrdzou, brzdovým prachom, kyslými dažďami a podobne. 
  • PPF fólia a keramika výrazne spomaľuje oxidáciu laku. Zabraňuje tak postupnému blednutiu a strate lesku. Aj po niekoľkých rokoch aktívneho používania vyzerá lak auta ako nový. 
  • Zabezpečujú ochranu laku pred oxidáciou spôsobenou UV žiarením. V tomto smere vyniká najmä keramická ochrana, avšak aj PPF fólia poskytuje slušnú protekciu pred negatívnym vplyvom slnečného žiarenia. 
  • Obe metódy ochrany laku sú prakticky neviditeľné na karosérii. Výnimkou sú matné PPF fólie, ktoré dokážu zmeniť charakter laku. 
  • Keramická ochrana aj PPF fólia vydrží na aute v závislosti od prevádzky bezproblémovo slúžiť 3 – 5 rokov. Po tomto období je obvykle potrebné starú ochranu odstrániť a aplikovať novú. 
PPF fólia vs. keramická ochrana
keramická ochrana vs ppf fólia

Rozdiel medzi PPF fóliou a keramikou 

PPF fólia a keramika sa v niektorých vlastnostiach značne líšia. Toto sú hlavné rozdiely, ktoré by ste mali poznať. 

Keramická ochrana 

Hlavným benefitom keramickej ochrany je skutočnosť, že sa aplikuje v tekutom stave. Dokáže tak vyplniť drobné škrabančeky či iné nedokonalosti v laku a efektívne ich zakryť. Ďalším plusom sú špičkové hydrofóbne vlastnosti, vďaka ktorým má keramická ochrana laku tzv. samočistiaci efekt. Kvapky špinavej vody z nej veľmi rýchlo stekajú dolu, takže auto sa oveľa menej špiní. Hydrofóbne vlastnosti oceníte aj pri umývaní karosérie, ktoré je oveľa rýchlejšie a jednoduchšie. 

Keramika dokáže lepšie zvýrazniť hĺbku a lesk laku, čím dodáva autu špecifický look. 

keramická ochrana
keramická ochrana vs ppf fólia

PPF fólia na auto 

Hlavným benefitom PPF fólie je lepšia ochrana karosérie. Totižto, kým keramická ochrana je mimoriadne tvrdá, PPF fólia je mäkká a pružná. Keď kamienok narazí do keramickej vrstvy, energia nárazu sa nedokáže pohltiť, a preto na nej môže vzniknúť škrabanec alebo malá dierka. Naopak. PPF fólia pohltí energiu nárazu a postihnuté miesto sa pružne vráti do svojho pôvodného stavu. 

Benefitom PPF fólie je aj jednoduchšie odstraňovanie. Stará fólia sa jednoducho odlepí a nahradí novou. V prípade keramickej ochrany je odstránenie o niečo komplexnejšie, avšak profesionálne detailingové štúdio tento proces taktiež zvládne bez akýchkoľvek ťažkostí. 

PPF fólia

Záver – keramická ochrana VS PPF fólia

Tak ktoré riešenie ochrany karosérie bude lepšie pre vás? Treba povedať, že cena profesionálne aplikovanej keramickej ochrany a PPF fólie je veľmi podobná. Rovnako aj životnosť oboch typov ochrany. Rozdiely sú teda hlavne vo vlastnostiach. 

Keramická ochrana je lepším riešením pre každého, kto chce zvýrazniť lak auta, ochrániť ho pred oxidáciou či chemikáliami a ocení hydrofóbne vlastnosti. Aj keramika dokáže ochrániť lak pred menšími škrabancami, avšak jej schopnosti sú v tomto smere o niečo horšie ako v prípade PPF fólie. 

PPF fólia je určená pre motoristov, pre ktorých je prvoradá ochrana pred škrabancami a odretými bodkami od kamienkov. Mnohí ľudia si dokonca PPF fóliu nedávajú aplikovať na celé auto, ale len na najexponovanejšie miesta – prednú kapotu a nárazníky.

Pokiaľ ste zistili, že lepším riešením pre vás bude keramická ochrana laku, v našom detailingovom štúdiu sme vám k dispozícii. Radi vám vypracujeme cenovú ponuku na mieru a zodpovieme všetky vaše otázky. 

Keramická ochrana VS PPF fólia