Mýty a fakty o keramickej ochrane laku – toto by ste mali vedieť!

by Jul 22, 2021Sprievodca správnou starostlivosťou0 comments

Rozmýšľate nad tým, že by ste si na lak svojho auta dali naniesť keramickú ochranu? V takom prípade určite zvažujete jej klady a zápory. Keďže laická verejnosť je o benefitoch a skutočnom fungovaní keramickej ochrany laku často nedostatočne vzdelaná, stretnúť sa môžete s mnohými mýtmi a nepravdami. Ako je to teda v skutočnosti? V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme najčastejšie mýty o keramike a fakty, ktorým môžete veriť. 

1. Keramická ochrana je len predražený vosk

Mnohí motoristi sa neboja prirovnať keramickú ochranu laku k obyčajnému voskovaniu karosérie. To je však veľká chyba. Zásadný rozdiel je v tom, že vosk je len formou krátkodobej ochrany karosérie. Jeho primárnym účelom je posilniť lesk laku a zvýrazniť jeho hĺbku. Síce zabezpečí lepšie stekanie vody z karosérie a tým pádom aj nižšie špinenie, jeho ochranné vlastnosti sú zanedbateľné. Nehovoriac o krátkej životnosti. Vosk na laku vydrží maximálne niekoľko týždňov, následne ho treba opätovne aplikovať. 

Kvalitná keramika lak nielenže oživí a zvýši jeho lesk, naviac ho do istej miery chráni pred škrabancami, nečistotami, chemikáliami a UV žiarením. Je niekoľkokrát tvrdšia ako lak a vytvára s ním pevné spojenie, vďaka čomu na aute vydrží aj niekoľko rokov. 

keramická ochrana, Mýty a fakty o keramickej ochrane laku
Mýty a fakty o keramickej ochrane laku

2. Keramická ochrana laku zabezpečí dokonalú ochranu proti kamienkom 

Vďaka vysokej tvrdosti je funkčnosť keramickej ochrany laku veľmi dobrá. Dokáže reálne ochrániť lak pred drobnými škrabancami a odreninami od malých kamienkov. Avšak, netreba čakať zázraky. Odolnosť keramickej ochrany stále nedosahuje úroveň ochranných fólií, ktoré sa vyznačujú vysokou pružnosťou. Kým fólia pružne pohltí náraz kamienku, tvrdá keramická ochrana ho absorbovať nedokáže. Ráz sa tak prenesie priamo do nej, v dôsledku čoho môžu väčšie kamienky poškodiť nielen keramiku, ale aj lak. 

škrabance na kapote
Mýty a fakty o keramickej ochrane laku

3. Mýty o keramike pri pôsobení chemikálií

Medzi časté mýty o keramike patrí tvrdenie, že dokáže ochrániť lak pred všetkými chemikáliami. Na jednej strane treba uznať, že keramická ochrana laku dokáže skutočne zabezpečiť vysokú úroveň protekcie pred chemickými látkami z dažďa, hmyzu a trusu. Tieto chemikálie ostávajú na povrchu keramiky a nemajú šancu dostať sa priamo k laku. Avšak, ani tá najlepšia keramika neodolá agresívnej chémii, ktorá je súčasťou niektorých čistiacich prostriedkov. Pri umývaní auta s keramickou ochranou je preto dôležité používať pH neutrálne šampóny a vyhýbať sa intenzívnym čističom. 

Reset šampón

4. Auto s keramickou ochranou netreba umývať 

Výhodou keramickej ochrany je skutočnosť, že má vynikajúce hydrofóbne vlastnosti. To znamená, že vodné kvapky neostávajú na karosérii, ale rýchlo stekajú na zem. Tento samočistiaci efekt zabezpečuje to, že lak sa oveľa menej špiní. To však neznamená, že karoséria auta s keramickou ochranou je stopercentne bezúdržbová. Predsa len, aj na keramike občas ostávajú fľaky po vodných kvapkách, prípadne sa na nej dokážu zachytiť drobné čiastočky brzdového prachu či iných nečistôt. Aj auto s aplikovanou keramikou by ste tak mali pravidelne umývať, podľa názoru odborníkov aspoň raz za 2 týždne.

hydrofóbne vlastnosti
Mýty a fakty o keramickej ochrane laku

5. Keramická ochrana vydrží navždy 

Aj toto tvrdenie patrí medzi časté mýty o keramike. Keramická ochrana síce na laku vydrží oveľa dlhšie ako vosk, avšak jej životnosť nie je neobmedzená. To, ako dlho dokáže plniť svoje úlohy, závisí od jej kvality a vašej starostlivosti. Kvalitná keramika od výrobcu CarPro, ktorú používame aj v našom detailingovom štúdiu, vydrží po odbornej aplikácii a pri správnej starostlivosti na laku auta aj 5 rokov. Následne sa dá jednoducho odstrániť a naniesť nanovo. 

6. Auto s keramikou je odolné voči ohňu 

Medzi dôležité fakty o keramickej ochrane laku patrí to, že zabezpečí ochranu laku pred UV žiarením zo slnka.Chráni tak lak pred oxidačnými procesmi spôsobenými vysokými teplotami v kombinácii so slnečnými lúčmi. To však neznamená, že keramika dokáže ochrániť lak aj pred extrémne vysokými teplotami spôsobenými ohňom. Pokusy s plameňmi tak radšej pri svojom aute neskúšajte. 

keramická ochrana
Mýty a fakty o keramickej ochrane laku

7. Aplikácia keramickej ochrany laku je jednoduchá 

Toto je jeden z najväčších mýtov, na ktorý si treba dávať pozor. Aj v dnešnej dobe sa stretnete s detailingovými štúdiami, ktoré vám budú sľubovať, že keramiku na vaše auto nanesú v priebehu niekoľkých hodín a následne na ňom môžete spokojne odísť domov. Je síce pravda, že niektoré druhy keramickej ochrany sa dajú jednoducho nastriekať na karosériu a nevyžadujú žiadne ďalšie procedúry. Avšak, takáto keramika nikdy nebude mať adekvátne vlastnosti. Má krátku životnosť a nedokáže dostatočne chrániť lak. 

aplikácia keramickej ochrany
Mýty a fakty o keramickej ochrane laku

Aplikácia kvalitnej značkovej keramickej ochrany vyžaduje odborné školenia. Po nanesení keramiky na lak je následne dôležité nechať ju správne vytvrdnúť pod infračervenými lampami. Až potom máte istotu, že bude stopercentne funkčná a odolná. Ak máte záujem o keramickú ochranu vášho auta, investujte do kvality. V našom detailingovom štúdiu vám na vaše auto nanesieme špičkovú keramiku od svetoznámej značky CarPro, na ktorej aplikáciu máme certifikát. Vy si tak môžete byť istí, že bude mať skutočne také vlastnosti, aké od nej očakávate. 

Mýty a fakty o keramickej ochrane laku