Aká je tá správna starostlivosť o interiér auta

by Nov 3, 2023Sprievodca správnou starostlivosťou0 comments

impregnacia interieru v aute, čistenie interiéru v aute, tipy a rady v starostlivosti o interiér auta

Luxusná a príjemná na dotyk, koža v aute prináša do interiéru pocit nadčasovej elegancie. Je to však aj materiál, ktorý si vyžaduje pravidelnú starostlivosť, aby si udržal svoj krásny vzhľad a kvalitu na dlhé roky. Ak chcete, aby vaše kožené čalúnenie vyžarovalo pôvab a nadčasovú atmosféru, nasledujúce tipy a rady vám pomôžu zabezpečiť, že budete mať zážitok z jazdy v interiéri vášho auta aj naďalej.

Pravidelné čistenie je kľúčom

Prvým a základným krokom k udržaniu kožených sedadiel a čalúnenia vo vynikajúcom stave je pravidelné čistenie interiéru. Sedadlá sú náchylné na zachytenie prachu, nečistôt a mastnoty z pokožky. Preto odporúčame pravidelné jemné čistenie pomocou mäkkej handričky alebo špeciálnej hubky spolu s čističom určeným na kožené materiály. Vyhnite sa používaniu čističov, ktoré nie sú určené priamo na kožu, ktoré by ju mohli poškodiť. Pri čistení nezabudnite starostlivo vyčistiť štrbiny a švy na kožených sedadlách, kde sa často ukrývajú zvyšky nečistôt. Môžete použiť mäkkú kefu alebo špeciálny nástroj na čistenie týchto miest.

Aby ste sa vyhli poškodeniu koženého povrchu, buďte opatrní pri vstupe do auta a manipulácii s ostrými predmetmi. Dôležité je aj udržiavať čisté ruky, pretože mastné ruky môžu zanechať nevzhľadné stopy na povrchu kože. Koža po viacerých nánosoch mastnoty a nečistou z rúk zostáva trvale lesklé, tento jav je najčastejšie viditeľný na volante a lakťovej opierke automobilu.

V prípade, že sa na vašom koženom čalúnení objaví poškodenie, napríklad odrenina alebo prasklina, nezúfajte. Existujú profesionálne služby, ktoré sa špecializujú na opravu kožených materiálov. S ich pomocou môže byť poškodený povrch opravený a vrátený do pôvodného stavu. Poškodené miesta sa pred opravou a tónovaním dôkladne vyčistia špeciálnym  čistiacim prostriedkom. Následne sa miesta odmastnia, aby jednotlivé prostriedky dobre priľnuli a povrch kože sa vyhladí pomocou jemnej brúsky. Po dôkladnom vyčistení, odmastnení a prebrúsení sa môže prejsť na poškodené miesto, na ktoré pomocou špeciálnej výbavy sa nanesie tmeliace lepidlo. Po zaschnutí sa prebytočný tmel odstráni a nasleduje sa prebrúsi povrch jemnou brúskou, aby sa dosiahol jednotný vzhľad. Finálnym krokom je  tónovaniu, ktorému predchádza výber farby podľa VIN čísla automobilu, čo zabezpečí, že opravované miesto bude v presnom farebnom odtieni, ako zbytok koženého povrchu. Posledným krokom je končená starostlivosť v podobe impregnácie kože, ktorá ochráni kožu a renovované časti, vyživí ju do hĺbky, vďaka čomu bude pružnejšia a odolnejšia voči praskaniu a ďalšiemu poškodeniu.

Oprava kože na strane vodičových dverí
Renovácia koženého interiéru

Impregnácie koženého interiéru v aute

Ďalším pomocníkom pre ochranu kože v aute je jednoznačne impregnácie. Ak chcete ešte viac zvýšiť životnosť svojho koženého interiéru, zvážte impregnáciu. Impregnácia je proces, pri ktorom sa na povrch kože nanáša ochranný prípravok, ktorý zabraňuje vniknutiu nečistôt a kvapalín do materiálu. Vďaka impregnácii sa vaša koža bude lepšie chrániť pred vlhkosťou, špinou a opotrebovaním. V prípade kožených materiálov, impregnácia slúži na vytvorenie bariéry, ktorá bráni vniknutiu tekutín a znečistenia do pórov kože. Tým sa predlžuje životnosť kožených produktov a udržuje ich pôvodný vzhľad.

Postup impregnácie koženého materiálu je relatívne jednoduchý. Pred impregnáciou je dôležité aby povrch ktorý sa ide impregnovať bol čistý. Odstránenie nečistôt a prach z povrchu kože jemným čističom určeným pre kožené materiály je nevyhnutnosťou. Nečistoty by mohli brániť správnemu pôsobeniu impregnačného prípravku. Pred tým, ako sa začne impregnovať celý povrch, odporúča sa vyskúšať prípravok na skrytom mieste kože, aby sme  sa uistili, že nezanecháva nežiaduce zmeny vo farbe alebo textúre. Existuje mnoho impregnačných sprejov a krémov určených pre kožené materiály. Je dôležité zvoliť taký, ktorý je vhodný pre váš typ kože a ktorý je odporúčaný pre autá. Proces správnej  impregnácie je dôležitý, nanáša sa len pomerne malé množstvo impregnačného prostriedku, aby sa zabránilo pretečeniu a následnému znečisteniu zvyšku interiéru. Aplikácie prebieha opatrne a rovnomerne na povrchu kože, je dôležité venovať zvláštnu pozornosť švom a záhybom . Následne sa impregnačný prostriedok nechá pôsobiť niekoľko hodín. Po uplynutí času odporúčaného na pôsobenie sa dôkladne pretrie povrch čistou a suchou handričkou, aby sa odstránili prípadné zvyšky impregnačného prípravku.

Impregnácia nie je trvalá ochrana a môže sa s časom postupne strácať. Odporúča sa preto pravidelne opakovať impregnáciu. Toto sa môže líšiť v závislosti od konkrétneho prípravku a používania kože.

Keramická ochrana na koženom interiéry

Ak hľadáte ešte robustnejšiu ochranu pre svoje kožené sedadlá, môžete zvážiť použitie keramickej ochrany. Táto moderná technológia vytvára odolný ochranný povlak na povrchu kože, ktorý odoláva nečistotám, UV žiareniu a ďalším vonkajším vplyvom. Keramická ochrana tak môže predĺžiť životnosť koženého čalúnenia a udržať ho v perfektnom stave.

Keramická ochrana na kožu je moderná ochranná technológia, ktorá sa používa na zlepšenie odolnosti a trvanlivosti koženého materiálu. Podobne ako keramická ochrana pre lakovanie vozidiel, aj keramická ochrana na kožu vytvára ochranný povlak, ktorý zlepšuje schopnosť povrchu odolávať vonkajším vplyvom a nečistotám.

Tento ochranný povlak je vyrobený z netechnologických zlúčenín, ktoré sa viažu na mikroskopickú úroveň povrchu kože. Tieto zlúčeniny tvoria vrstvu, ktorá vytvára bariéru proti rôznym škodlivým faktorom, ako sú nečistoty a prach. Keramická ochrana bráni vniknutiu nečistôt do pórov kože, čím znižuje riziko poškriabania a zašpinenia povrchu. UV žiarenie môže spôsobiť vyblednutie a znehodnotenie farby kože. Keramická ochrana môže pomôcť chrániť povrch pred negatívnymi účinkami slnečného žiarenia. Keramický povlak môže vytvoriť odolnú bariéru proti vlhkosti a kvapalinám, čím pomáha predchádzať poškodeniu a škvrnám na koži. Keramická ochrana môže zvýšiť odolnosť povrchu voči opotrebovaniu a treniu, čím zabezpečuje, že koža vydrží dlhšie bez známok opotrebovania.

Proces aplikácie keramickej ochrany na kožu môže byť podobný ako pri aplikácii na lakovanie vozidla. Odborníci aplikujú špeciálne prípravky na povrch kože a nechajú ich zhromaždiť a vytvoriť ochranný povlak. Je dôležité, aby tento proces vykonali odborníci alebo zruční profesionáli, pretože správna aplikácia zabezpečuje rovnomerný a účinný ochranný povlak.

Keramická ochrana na kožu je výbornou voľbou pre tých, ktorí chcú svoje kožené čalúnenie chrániť a zachovať krásny vzhľad na dlhší čas ako pri klasickej impregnácii kože. Starostlivosť o kožené čalúnenie v aute nie je nevyhnutnosťou, ale investíciou do dlhšej životnosti a krásy vášho vozidla. Pamätajte, že pravidelnou starostlivosťou a správnymi preventívnymi opatreniami môžete zachovať nadčasový pôvab vášho auta na mnoho rokov dopredu.