Vosk alebo keramika? Veľké porovnanie rozdielov, ktoré by ste mali poznať!

by Dec 6, 2021Sprievodca správnou starostlivosťou0 comments

Chcete dopriať laku na vašom aute nádherný vzhľad, no zároveň ho účinne ochrániť pred nečistotami a chemikáliami z okolia? Ešte donedávna sa najväčšej obľube tešilo voskovanie karosérie, avšak v aktuálnej dobe sa čoraz častejšie hovorí o keramickej ochrane. Otázka tak znie – čo je lepšie, vosk alebo keramika? V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme tie najdôležitejšie rozdiely, ktoré by ste mali zvážiť. 

ochrana karosérie, voskovanie karosérie, vosk, keramika
Vosk alebo keramika

Vosk na auto a jeho benefity  

Existujú dva hlavné typy vosku – prírodný (karnaubský) a syntetický. Výhodou oboch menovaných druhov je jednoduchosť nanášania na lak auta. Pred aplikáciou vosku nie je potrebná špecifická príprava karosérie a jeho nanášanie zvládnete aj sami, bez akejkoľvek odbornej asistencie a špeciálnych prípravkov. 

Z toho vyplýva aj skutočnosť, že voskovanie karosérie je ekonomickým spôsobom ochrany laku. Ani kvalitnejšie syntetické vosky vás svojou cenou nezruinujú. 

ochrana karosérie, vosk, ochrana laku, prírodný vosk, syntetický vosk, voskovanie
Vosk alebo keramika

Krajší lak a ochrana pred nečistotami 

A aké benefity prináša voskovanie pre lak auta? V prvom rade, krásne zvýrazní jeho lesk, hĺbku a auto pôsobí „mokrým“ dojmom. Vosk na auto vytvorí na karosérii pružnú súvislú vrstvu, ktorá sa vyznačuje veľmi dobrými hydrofóbnymi vlastnosťami. To znamená, že prirodzene odpudzuje vodné kvapky. Auto sa tak menej špiní a oveľa jednoduchšie sa umýva, keďže voda prirodzene steká dolu z karosérie. 

vodné kvapky, hydrofóbnosť, voskovanie
Vosk alebo keramika

Prírodné karnaubské vosky chránia lak auta pred prachom, náletovou hrdzou, dechtom či inými nežiadúcimi nečistotami z okolia. Vosk ich účinne zachytí, nemajú tak šancu dostať sa do styku s lakom a poškodiť ho. Pokiaľ sa rozhodnete pre kvalitný syntetický vosk, počítať môžete aj s ochranou laku pred chemikáliami. Či už kyslými dažďami alebo agresívnymi látkami z vtáčieho trusu či hmyzu. 

Nevýhody vosku na auto 

Hlavnou nevýhodou vosku je jeho kratšia životnosť. Tá závisí od toho, ako auto používate, avšak v prípade prírodných karnaubských voskov nepočítajte s výdržou dlhšou ako 2 – 4 mesiace. Syntetické vosky sú na tom o niečo lepšie, ich životnosť môže dosiahnuť 7 – 12 mesiacov. V porovnaní s keramickou ochranou je to však stále krátka doba. 

Karnaubské vosky vás nepotešia ani slabšími ochrannými schopnosťami. Neporadia si s chemikáliami a problém im robia aj nižšie teploty, preto nie sú vhodné na zimu. 

Keďže vosk vytvára na povrchu karosérie len veľmi tenkú mäkkú vrstvu, nedokáže zabezpečiť prakticky žiadnu ochranu pred drobnými poškodeniami od malých odlietavajúcich kamienkov a iných nečistôt z cesty. 

voskovanie karosérie, ochrana laku, vosk, nevýhody vosku na auto
Vosk alebo keramika

Keramika na auto a jej benefity 

Keramická ochrana zdieľa niektoré výhody s voskom. Taktiež dodáva laku auta väčší lesk, hĺbku a „mokrý“ vzhľad. Rovnako ako vosk, poteší vynikajúcimi hydrofóbnymi vlastnosťami. Hlavným benefitom voči vosku je však lepšia úroveň ochrany laku. Keramika vytvorí na laku auta tenkú, avšak mimoriadne tvrdú vrstvu. Tá zabezpečí nekompromisnú ochranu pred všetkými agresívnymi chemikáliami, náletovou koróziou, prachom a všetkými inými nečistotami. 

keramická ochrana, ochrana laku, keramika, nanášanie keramiky

Ochrana laku pred poškriabaním

Hoci keramická ochrana neposkytuje laku tak dobrú ochranu pred poškodením ako PPF fólia, predsa len prináša isté benefity. Vďaka svojmu tvrdému povrchu dokáže lak ochrániť pred drobnými poškodeniami od odlietavajúcich kamienkov či iných nečistôt. 

Značným benefitom keramickej ochrany je životnosť. Odborne nanesená keramika môže mať pri dobrej starostlivosti životnosť až 5 rokov. 

oprava laku, kerjamická ochrana, škriabance, lak,

Nevýhody keramickej ochrany laku 

V porovnaní s voskom vyžaduje keramická ochrana viac prípravných prác pred aplikáciou. Lak auta musí byť zbavený všetkých nečistôt a nedokonalostí, aby keramika dokázala na jeho povrchu vytvoriť odolnú súvislú vrstvu. Samotný proces profesionálneho nanášania keramiky trvá výrazne dlhšie ako aplikácia vosku a je pri ňom potrebné dodržiavať špeciálne postupy. Nevyhnutnosťou je tvrdnutie keramickej vrstvy pod infračervenými lampami. 

Komplikovanejší proces nanášania a samotná kvalita keramickej ochrany sa odráža na vyššej cene v porovnaní s voskovaním. 

auto detailing, keramická ochrana, brúsenie laku

Vosk vs keramika – čo bude lepšie pre vás? 

Teraz sa určite pýtate – čo je lepšie, vosk alebo keramika? Nuž, všetko závisí od vašich požiadaviek. Pokiaľ chcete len krátkodobé lacné riešenie, ktoré zvýrazní krásu laku a do istej miery ho ochráni pred poškodením, uprednostnite vosk. A naopak, ak chcete laku auta dopriať efektívnejšiu ochranu a nemáte čas zaoberať sa ňou každých niekoľko mesiacov, keramika bude tou optimálnou voľbou pre vás. 

BMW, keramická ochrana, auto detailing,  ochrana laku,

Vďaka širokému spektru benefitov môžete mať istotu, že investícia do keramickej ochrany sa rozhodne oplatí. Pokiaľ profesionálna keramika zaujala aj vás a rozmýšľate, že by ste si ju dali aplikovať na svoje auto, neváhajte nás kontaktovaťRadi zodpovieme všetky vaše otázky a vypracujeme vám cenovú ponuku na mieru. 

Vosk alebo keramika