Ako predať auto čo najrýchlejšie? Tieto praktické tipy sa oplatí poznať!

by Jun 13, 2022Sprievodca správnou starostlivosťou0 comments

Plánujete predať svoje staršie auto, nechcete využiť služby autobazárov, no zaujíma vás ako predať auto čo najrýchlejšie? Pokiaľ viete, ako na to, prví záujemcovia sa môžu objaviť už po niekoľkých hodinách od pridania inzerátu! V nasledujúcich riadkoch vám prinášame niekoľko overených tipov z praxe, vďaka ktorým svojmu vozidlu nájdete nového majiteľa skutočne rýchlo!

Odstráňte mechanické vady

Nájdu sa aj ľudia, ktorým pri kúpe nevadí svietiaca kontrolka motora či iná chyba. Mnohým záujemcom však takéto nedostatky prekážajú. Predsa len, ani vy by ste si asi nechceli kúpiť auto, s ktorým musíte hneď zavítať do servisu. Práve preto je dobré pred kúpou odstrániť čo najviac porúch. Hlavne dbajte na to, aby na prístrojovom štíte nesvietili žiadne varovné kontrolky.

Mechanické chyby spôsobia, že vaše auto budete predávať zbytočne dlho a pod cenu. Pritom, mnohé z nich sa dajú opraviť skutočne lacno a hodnotu auta rapídne zdvihnú. Pred predajom preto zavítajte do skúseného servisu a nechajte si neceniť opravu jednotlivých chýb. Pokiaľ bude pre vás finančne výhodná, neváhajte a dajte ju spraviť.

svietiaca kontrolka motora

Pozor na platnosť TK a EK

Auto, ktorému končí platnosť technickej a emisnej kontroly, kupujúci vnímajú ako veľký risk. Preto jeho predaj častokrát trvá dlho a trhová hodnota je nižšia. Pred predajom preto odporúčame nechať vykonať obe tieto kontroly, pokiaľ sa v dohľadnej dobe blížia. Pre potenciálnych záujemcov to bude znak, že vozidlo je v dobrom stave a budú za neho ochotní zaplatiť viac. Autá s čerstvo vykonanou technickou a emisnou kontrolou sa štatisticky predávajú najrýchlejšie.

platná tk ek

Exteriérové chybičky krásy

Keď je auto tip-top po technickej stránke, pred predajom sa oplatí venovať pozornosť aj exteriéru. Pred fotením ho minimálne poriadne umyte. Pokiaľ chcete ešte viac zvýšiť jeho hodnotu a atraktivitu, za zváženie stojí aj detailing. Ten zahŕňa hĺbkové leštenie karosérie, vďaka ktorému dokonale vynikne pôvodná farba a lesk laku. Vozidlo tak bude vyzerať takmer ako nové. Nehovoriac o tom, že v rámci detailingu je možné odstrániť drobné odreniny a škrabance.

Umyté a vyleštené auto nielenže bude vynikajúco pôsobiť na fotkách, ale zároveň spraví výborný dojem na kupujúceho aj pri osobnej prehliadke. Máte tak vyššiu šancu, že ho kúpi hneď prvý záujemca a samotným predajom nebudete tráviť veľa času.

škrabance na aute

Venujte pozornosť interiéru

Myslite na to, že na kupujúceho robí dojem nielen exteriér, ale do značnej miery aj interiér. V prvom rade sa zamerajte na pachy. Pokiaľ vnútro auta zvláštne zapácha, prípadne z neho cítiť cigaretový dym, mnohých záujemcov to okamžite odradí. Pred predajom odporúčame interiér dokonale vyčistiť a vydezinfikovať prostredníctvom ozónu. Ten účinne eliminuje všetky nežiadúce zápachy a v interiéri navodí neutrálnu atmosféru.

Interiér povysávajte, umyte plastové diely a chybu rozhodne nespravíte, ak venujete pozornosť koži. Pokiaľ je popraskaná a vyšúchaná, dobrým riešením je renovácia. Tá nestojí veľa peňazí, no častokrát dokáže zázraky. Kožené sedačky či iné časti interiéru budú vyzerať takmer ako nové a spravia výborný prvý dojem.

oprava popraskanej kože

Spravte kvalitné fotky

Keď máte auto pripravené na predaj, odfoťte ho. Odporúčame fotiť na šírku a v peknom prostredí. Vyhýbajte sa fotografiám na sídlisku pri kontajneroch, prípadne na parkovisku pred nákupným centrom. Vyberte si peknú lokalitu a fotiť choďte ideálne okolo obeda, keď je slnko najvyššie. Znížite tak riziko nepekných tieňov, ktoré zhoršia kvalitu fotografií.

Pri fotení sa snažte zachytiť všetky časti karosérie auta – prednú, bočnú a zadnú. Nezabúdajte na fotografiu interiéru. Dobré je nafotiť aj stav pneumatík, podvozok, prípadne servisnú knižku s dvoma kľúčmi od vozidla. Sú to síce detaily, no na kupujúceho dokážu spraviť dobrý dojem. Kvalitnými fotkami všetkých častí auta dáte najavo, že ste seriózny predávajúci a nemáte čo skrývať.

ako predať auto čo najrýchlejšie

Inzercia na internete

Auto v dnešnej dobe najrýchlejšie predáte prostredníctvom internetu. Odporúčame pridať inzerát na portál bazoš.sk, autobazar.eu a Facebook marketplace. Na týchto miestach väčšina záujemcov hľadá jazdené vozidlá. Pri pridávaní inzerátov si dajte pozor na výber správnej titulnej fotky. Najlepším riešením je obvykle fotografia prednej časti auta, prípadne fotka prednej časti z uhla.

Do textu inzerátu uveďte základné údaje o vozidle – rok výroby, počet najazdených kilometrov, motorizáciu a platnosť STK/EK. Popíšte vykonaný servis a celkový stav auta. Nemusíte zachádzať zbytočne do detailov, príliš obšírne inzeráty obvykle nemajú veľký úspech. Vypichnite aj niekoľko najzaujímavejších prvkov výbavy. Uveďte svoje pravé meno a telefónne číslo. Ak chcete auto predať čo najrýchlejšie, využite funkciu topovania inzerátov, vďaka ktorej sa vaša ponuka zobrazí na vrchnej časti výsledkov hľadania a uvidí ju čo najviac ľudí.

Profesionálna príprava auta na predaj

Ak chcete predať auto čo najrýchlejšie, no nemáte čas dávať ho do atraktívneho stavu, môžete využiť našu službu prípravy vozidla na predaj. V rámci nej zabezpečíme hĺbkové vyčistenie exteriéru i interiéru, oživenie laku a korekciu nedostatkov, plus profesionálne nafotenie pomocou zrkadlového fotoaparátu. Vám už stačí len pridať fotografie na inzertné portály a počkať na prvých záujemcov. Mechanické chyby spôsobia, že vaše auto budete predávať zbytočne dlho a pod cenu. Pritom, mnohé z nich sa dajú opraviť skutočne lacno a hodnotu auta rapídne zdvihnú. Pred predajom preto zavítajte do skúseného servisu a nechajte si neceniť opravu jednotlivých chýb. Pokiaľ bude pre vás finančne výhodná, neváhajte a dajte ju spraviť.