Čo je to hydrofóbnosť a prečo sa oplatí mať auto s hydrofóbnymi vlastnosťami?

by Dec 6, 2021Sprievodca správnou starostlivosťou0 comments

Jedným z najčastejšie spomínaných benefitov keramickej ochrany je skutočnosť, že dodáva laku hydrofóbne vlastnosti. Čo to však znamená v praxi a aké benefity môžete ako majiteľ auta v tomto smere očakávať? 

hydrofófbnosť, hydrofóbne vlastnosti, kvapky, auto, voda
Čo je to hydrofóbnosť

Hydrofóbnosť = odpor voči vode 

Keď máte z niečoho fóbiu, tak máte k danej veci určitý odpor. Pokiaľ máte fóbiu z pavúkov, nikdy sa k žiadnemu nepriblížite. A to isté platí aj v prípade slovíčka „hydrofóbnosť“. Látka, ktorá je hydrofóbna, má prirodzený odpor voči vode. Ako je to možné? Za všetkým stojí fyzika a chémia. 

Pokiaľ hovoríme o tuhých látkach, medzi ktoré patrí aj lak auta, hydrofóbne vlastnosti sú predurčené najmä veľkosťou pórov. Každá jedna tuhá látka má na svojom povrchu rôzne mikroskopické výstupky a póry. Pokiaľ sa na povrch dostane kvapka vody, tá vyplní tieto mikroskopické nedokonalosti na povrchu a vďaka vnútornému treniu drží na mieste. Kvôli tomu dokážu vodné kvapky držať aj na šikmej alebo dokonca vertikálnej stene bez toho, aby stiekli dolu. 

hydrofóbnosť, hydrofóbne vlastnosti, voda, stekance, vodné kvapky
Čo je to hydrofóbnosť

Keramická ochrana a jej vplyv na hydrofóbnosť 

Vezmime si auto, ktoré na karosérii nemá aplikovanú keramickú ochranu. Lak je prirodzene pórovitý, to znamená, že sú v ňom drobné „dierky“. Naviac, nie je dokonale hladký. Nájdete na ňom množstvo rôznych výstupkov a nedokonalostí, ktoré často nevidíte voľným okom. Vďaka poréznej štruktúre sa na laku veľmi dobre udržujú kvapky vody. Napríklad, keď svoje auto umyjete, kvapky z dverí, kapoty či strechy nestečú dole, ale zostávajú na svojom mieste. Postupne sa vyparujú a po ich odparení ostane na karosérii špinavý fliačik. 

vodné kvapky, karoséria
Čo je to hydrofóbnosť

Keramická ochrana spraví to, že všetky póry a nedokonalosti na laku prekryje. Po vytvrdnutí vytvorí na karosérii kontinuálnu neviditeľnú vrstvu, ktorá má mimoriadne hladký povrch. Nájdete v ňom neporovnateľne menšie množstvo pórov a nedokonalostí ako na nechránenom laku. A práve tento hladký povrch je dôvodom, prečo keramika dodáva autu hydrofóbne vlastnosti. 

Menšie znečistenie laku a samočistiaci efekt 

Pokiaľ s autom jazdíte po mokrej vozovke, napríklad, po daždi, voda z cesty sa dostáva na lak a formuje sa do podoby kvapiek. Pokiaľ na karosérii nie je aplikovaná keramická ochrana, tieto kvapky ostávajú na laku a po ich odparení zanechajú špinavý fľak. Výsledkom je nepríjemne znečistené vozidlo, ktoré musíte zobrať do umyvárky. 

Keramická ochrana spôsobí to, že po tom, ako sa kvapky dostanú na karosériu, ihneď stečú dole. A to nielen vtedy, keď idete veľkou rýchlosťou, ale aj v prípade, že auto stojí. Hladký povrch keramiky znemožní kvapkám vďaka treniu zostať na svojom mieste, preto vplyvom gravitácie prirodzene tečú dole. Na karosérii tak ostáva oveľa menej špinavých škvŕn, teda nemusíte auto tak často umývať. 

hydrofóbnosť, porovnanie, karoséria, hydrofóbne vlastnosti, Čo je to hydrofóbnosť
Čo je to hydrofóbnosť

Hydrofóbne vlastnosti – auto sa ľahšie umýva 

Hydrofóbne vlastnosti keramickej ochrany pocítite aj pri umývaní auta. Umyť „zažratú“ špinu z nechráneného laku je často zdĺhavé a náročné. Spôsobené je to tým, že nečistoty sa z vodných kvapiek dostávajú priamo do mikroskopických pórov v laku. Aby ste ich odtiaľ dostali, musíte použiť naozaj dobré prípravky. Nevýhodou je aj to, že po umytí zostávajú kvapky so zvyškami šampónu na karosérii. Pokiaľ ich nevysušíte utierkou, po odparení po nich ostane na laku nepekný biely fľak.

fľaky na karosérii,  zaschnuté vodné kvapky, nechránenný lak

Čo spraví hydrofóbna keramická ochrana? Keďže nemá tak pórovitú štruktúru ako lak, prípadné nečistoty z okolia sa nedostávajú do hĺbky, ale ostávajú len na povrchu. Pre vás to znamená, že umývanie auta je oveľa jednoduchšie a rýchlejšie. Drvivá väčšina nečistôt zíde z povrchu po obyčajnom opláchnutí vodou. Naviac, vodné kvapky z umývania rýchlo sami stekajú z karosérie dolu, takže nehrozí tak výrazné znečistenie vodným kameňom a zvyškami šampónu ako pri nechránenom laku. 

hydrofóbnosť, hydrofóbna ochrana, vodné kavpky, karoséria, ochrana laku

Ochrana pred chemikáliami 

Vodné kvapky obsahujú nielen nečistoty, ale častokrát v nich nájdete aj rôzne chemické látky. Či už sú to kyslé dažde alebo znečistená voda z cesty, chemikálie dokážu značne narušiť lak. Aj pred týmto typom poškodenia chráni kvalitná keramická ochrana s vynikajúcimi hydrofóbnymi vlastnosťami. Chemické látky stečú s vodou preč z karosérie, nemajú tak čas spustiť oxidačné procesy. 

ochrana laku, vodné kvapky, hydrofóbnosť, hydrofóbne vlastností

Ak benefity keramickej ochrany lákajú aj vás a chceli by ste si ju nechať aplikovať na svoje auto, sme vám k dispozícii. Máme certifikát na nanášanie profesionálnej keramickej ochrany od prestížneho výrobcu CarPro, ktorú používajú aj najznámejšie svetové detailingové štúdiá. Kontaktujte nás a my vám radi vypracujeme cenovú ponuku na mieru. 

Čo je to hydrofóbnosť