Renovácia laku: Ako mať auto s lakom ako zrkadlo?

by Jul 11, 2022Sprievodca správnou starostlivosťou0 comments

Chceli by ste, aby vaše auto neustále vyzeralo tak, ako keby práve vyšlo zo showroomu? Vďaka moderným riešeniam, ako renovácia laku to rozhodne nie je nemožné! Stačí poznať niekoľko základných pravidiel, ako sa správne starať o lak a ako ho renovovať. V nasledujúcich riadkoch vám poradíme, čo všetko môžete spraviť, pokiaľ túžite mať zo svojho vozidla doslova pojazdné zrkadlo.

renovácia laku

Základom je účinná prevencia

Lak auta je najčastejšie poškodzovaný prirodzeným vírením a oxidáciou. Keď sa vozidlo pohybuje, prúdi okolo neho vzduch obsahujúci drobné abrazívne čiastočky. Napríklad, kúsky prachu alebo kamienkov. Tie obrusujú lak a vytvárajú v ňom mikroškrabančeky. Hoci by sa mohlo zdať, že sú prakticky neviditeľné, s postupom času sú čoraz badateľnejšie. Na pohľad zmatňujú lak, odoberajú mu jeho prirodzenú farbu a lesk. Avšak, takémuto druhu opotrebenia sa len tak ľahko nevyhnete. Jediným riešením je aplikovanie ochrannej vrstvy na karosériu – keramickej ochrany či fólie.

Vplyvom oxidácie sa lak poškodzuje prakticky stále, keď je vystavený okolitému vzduchu a slnečnému svetlu. UV žiarenie urýchľuje oxidačné procesy, ktoré z dlhodobého hľadiska spôsobujú stratu lesku a hlbokej farby. Pod poškodzovanie sa však podpisujú aj chemické látky z dažďa, hmyzu či trusu. Prevencia? Opäť len kvalitná ochrana laku.

V neposlednom rade, lak sa poškodzuje aj vplyvom ďalších faktorov. Napríklad, kief v autoumyvárkach či iných neopatrných vodičov, ktorí ho jednoducho oškrú pri parkovaní.

V čom spočíva renovácia laku?

Pokiaľ na laku nemáte aplikovanú ochrannú vrstvu, či už keramiku alebo fóliu, skôr či neskôr si bude vyžadovať renováciu. Tá spočíva v účinnom odstránení zažratých nečistôt, škrabancov a iných drobných nedokonalostí narúšajúcich jeho prirodzenú krásu. Proces renovácie pozostáva z viacerých krokov, pri ktorých je dôležité dodržiavať špeciálne postupy. Teda, nejde o jednoduchú prácu, ktorú zvládne doma hocikto. Neodborná renovácia dokonca môže vyústiť do poškodenia laku.

Práve preto je vhodné renováciu zveriť do rúk profesionálom. Obrátiť sa môžete na nás. S renovovaním lakov máme dlhoročné skúsenosti a držíme sa otestovaných funkčných postupov, ktoré garantujú špičkový výsledok. Ktoré konkrétne aktivity sú súčasťou renovácie?

Dôkladné umytie laku

Aby lak mohol byť leštený, najprv je potrebné dôkladne ho umyť. Samozrejme, ručne. Pomocou Ph neutrálnych šampónov šetrných k laku dokážeme efektívne odstrániť zažratú špinu, ktorá sa nachádza v póroch a pri bežnom čistení sa jednoducho nedá odstrániť. Taktiež je jednou z príčin, prečo lak stratil svoju pôvodnú krásu. Na odstraňovanie zažratej špiny sa používa špeciálny clay bar.

Dekontaminácia laku

V laku sa prirodzene nachádzajú drobné čiastočky asfaltu, náletovej korózie či brzdového prachu. Tie by mohli pri leštení spôsobiť poškriabanie karosérie, preto je dôležité efektívne ich odstrániť pomocou dekontaminačných prípravkov. Následne sa musí celý lak opäť dôkladne umyť.

Leštenie – spôsob, ako premeniť auto na zrkadlo

Zrkadlový efekt dokáže laku prinavrátiť až leštenie. To je doslova veda, je totiž potrebné zvoliť správny druh leštičky a leštiacej pasty na základe konkrétneho laku a druhov poškodenia. Vlastniť leštičku pritom nestačí. Dôležité je poznať správne postupy a pohyby, prostredníctvom ktorých sa účinne rozleštia rozličné nedostatky na karosérii.

V rámci renovácií lakov využívame jednostupňové leštenie orbitálnou alebo rotačnou leštičkou, ktorá karosérii dodá dokonalý lesk. Dokáže eliminovať väčšinu drobných škrabancov a poškodení karosérie, vďaka čomu bude lak vyzerať takmer ako nový. Vysoký lesk zaručí vytúžený zrkadlový efekt. Po leštení sa na lak aplikuje sealant s podielom oxidu kremičitého, na želanie zákazníka nanášame vrstvu keramickej ochrany. Tá zabezpečí, že lak vydrží byť krásne lesklý a žiarivý aj viac ako 5 rokov.

Máte aj vy záujem o renováciu laku, ktorá dodá vášmu vozidlu jedinečný charakter a vzhľad nového auta? Neváhajte nás kontaktovať. Radi vám poskytneme viac informácií a vypracujeme cenovú ponuku na mieru.