Keramická ochrana laku – najlepší priateľ automobilu?

by Jun 16, 2021Sprievodca správnou starostlivosťou0 comments

Keramická ochrana laku je trendom, ktorý sa stáva čoraz populárnejším aj na Slovensku. Ak chcete pre svoje auto to najlepšie, určite viete, že značnú dávku starostlivosti musíte venovať práve laku. Ten je neustále vystavený rôznym negatívnym vplyvom z okolia, ktoré ho postupne „nahlodávajú“. V dôsledku toho postupne stráca svoj lesk, objavujú sa na ňom rôzne nedokonalosti a auto ako celok prichádza o svoj pôvodný šarm. A práve s týmto problémom dokážete efektívne bojovať vďaka kvalitnej keramickej ochrane laku. 

keramická ochrana, starostlivosť o lak

Čo je to keramická ochrana laku? 

Pod pojmom keramika sa vo všeobecnosti myslí oxid kremičitý. Ten je základnou zložkou keramických prípravkov, ktoré sa aplikujú na lak. Ich konkrétne zloženie sa líši v závislosti od výrobcu. V našom detailingovom štúdiu používame keramiku od svetoznámeho výrobcu CarPro, konkrétne produkty C.Quartz Professional a C.Quartz Finest Reserve. Tie okrem oxidu kremičitého obsahujú aj fluórkarbónový kompozit a modifikované nanočastice. Špeciálne namiešané zloženie zaručuje fantastické vlastnosti, aj preto túto keramickú ochranu laku používajú najznámejšie detailingové štúdiá sveta. 

Keramickú ochranu laku si môžete predstaviť ako špeciálnu kvapalinu, ktorá sa pomocou presne stanovených metód postupne nanáša na karosériu auta. Po precíznej aplikácii sa musí nechať vytvrdiť pod infračervenými lampami. Tento proces je mimoriadne dôležitý, v opačnom prípade keramická ochrana nebude mať očakávané vlastnosti. Po vytvrdnutí tvorí keramika tenkú priehľadnú vrstvu po celom obvode auta, ktorá chráni lak, vyzdvihuje jeho lesk a pri správnej starostlivosti vydrží až 5 rokov. 

CarPro, C.Quartz Professional, C.Quartz Finest Reserve, keramické prípravky, detailingové štúdiá

Funkcia keramickej ochrany

Možno sa pýtate, čo všetko keramická ochrana laku vlastne dokáže. Jej pozitívny vplyv je skutočne širokospektrálny, my sme pre vás vybrali niektoré z najväčších benefitov.

Ochrana auta pred nečistotami a chemikáliami 

Na lak auta sa neustále dostávajú rôzne nečistoty. Či už sú to prachové čiastočky, kvapky špinavej vody, hmyz, trus, brzdový prach, prípadne malé kúsky náletovej hrdze. Všetky tieto vplyvy pôsobia negatívne. Totižto, lak má v sebe drobné póry, v ktorých sa špina zachytáva a znižuje tak jeho lesk. Aj keď auto umývate, veľké percento mikroskopických nečistôt neumyjete. Narážajúci hmyz na diaľnici dokáže v laku vytvoriť malé poškodenia, ktoré sa časom prejavia na drobných škrabancoch. Nehovoriac o rôznych chemikáliách, ktoré sa nachádzajú v truse či hmyze. Tie spôsobujú oxidáciu, v dôsledku ktorej lak taktiež stráca svoju odolnosť a lesk. 

Keramická ochrana v tomto smere zohráva veľkú úlohu. Na laku auta totižto vytvára tvrdú vrstvu, ktorá odoláva nárazom hmyzu či drobných kamienkov z cesty. Tie tak neodkážu spôsobiť viditeľné škrabance a narušiť pôvodný vzhľad laku. Výhodou keramickej ochrany je aj to, že preniká až do pórov laku. Akékoľvek mikroskopické nečistoty tak nemajú šancu dostať sa do nich a upchávať ich. Aj preto lak nestratí svoju farbu a lesk. Súvislá vrstva keramickej ochrany zabraňuje aj kontaktu laku s chemikáliami či náletovou hrdzou. 

Ochrana laku pred UV žiarením 

Vedeli ste, že aj obyčajné slnečné lúče škodia laku? UV žiarenie spúšťa v laku oxidačné procesy, v dôsledku ktorých dochádza ku strate pôvodnej farby a lesku. Keramická ochrana dokáže perfektne odrážať slnečné lúče, a tak chráni lak pred poškodením. 

Zlepšenie vzhľadu laku 

Keramická ochrana dodáva autu „mokrý“ vzhľad. Teda, krásne zvýrazní farbu laku a jeho lesk. Aj po niekoľkých rokoch sa tak v ňom budete vidieť ako v zrkadle a nedôjde k typickému vyblednutiu a zmatneniu ako v prípade nechránených lakov. 

Jednoduchšie umývanie 

Výhodou keramickej ochrany laku je aj veľmi dobrý samočistiaci efekt. Keďže nečistoty sa nedokážu uchytiť do pórov laku, zostávajú na povrchu ochrannej vrstvy, odkiaľ sa veľmi ľahko umývajú. Vrstva keramickej ochrany zároveň odpudzuje vodu, ktorá oveľa ľahšie steká z laku a zmýva tak nečistoty. 

Ochrana laku pred UV žiarením, zvýraznenie farby a lesku, keramická ochrana

Keramická ochrana aj pre vaše auto 

Hoci keramickú ochranu si na svoje vozidlá zvyčajne nechávajú aplikovať majitelia drahších áut, vhodná je prakticky pre akékoľvek vozidlo. Ak máte svojho štvorkolesového miláčika naozaj radi a chcete, aby žiaril ako nový aj po niekoľkých rokoch aktívneho používania, keramická ochrana laku skutočne stojí za zváženie. Jej životnosť závisí od starostlivosti a podmienok, v ktorých auto jazdí, no obvykle sa pohybuje na úrovni 2 – 5 rokov. Následne sa dá ľahko odstrániť a aplikovať nanovo. 

Pokiaľ máte o špičkovú keramickú ochranu laku auta záujem aj vy, neváhajte nás kontaktovaťRadi vám poradíme a vypracujeme cenovú ponuku na mieru. 

Ochrana laku, starostlivosť o lak