Popraskaná koža v aute: renovácia vs prečalúnenie

by Apr 12, 2022Sprievodca správnou starostlivosťou0 comments

Zdá sa vám, že kožený interiér vášho štvorkolesového miláčika je už akýsi unavený a je celkový dojem narúša popraskaná koža v aute? Na koži sa objavujú vyšúchané miesta, vidíte rôzne ryhy a praskliny, ktoré narúšajú estetiku? Pokiaľ chcete koži prinavrátiť jej pôvodnú krásu, nemusíte vždy navštevovať drahých čalúnnikov. Detailing interiérov je v dnešnej dobe na pokročilej úrovni, a tak si dokáže poradiť aj s väčšími poškodeniami.

Kedy vám bude postačovať profesionálna renovácia kože a v ktorých prípadoch sa nevyhnete vyhľadaniu čalúnnika?

popraskaná koža v aute

Ako sa dá renovovať zošúchaná koža?

Častým problémom kože na sedadlách, lakťových opierkach a ďalších komponentoch, ktoré sú pravidelne namáhané a zaťažované, je vyšúchanie farby. V dôsledku trenia sa oslabuje povrchová vrstva a postupne sa z nej začína strácať farba. Interiér tak vyzerá opotrebovane a stráca svoju pôvodnú eleganciu. Mnohí motoristi sa obávajú, že jediným riešením tohto problému je prečalúnenie komponentov novou kožou. Avšak, v dnešnej dobe existuje aj oveľa jednoduchšie riešenie.

Dostupné sú totiž špeciálne farby na kožu, prostredníctvom ktorých je možné zošúchané miesta jednoducho zakryť. Následne ani nebudete vedieť, že daná časť bola niekedy poškodená. Tieto farby sa dajú použiť na všetky kožené časti interiéru, vrátane sedadiel. Konkrétny odtieň náteru sa presne mieša na základe aktuálnej farby kože, aby neboli viditeľné prechody. Farby na kožu sú trvanlivé a vydržia bežné namáhanie.

oprava kože v aute
oprava kože v aute

Renovácia prasklín a rýh

Aj praskliny a ryhy sa dajú renovovať v rámci detailingu. V prvom rade, kožený interiér je potrebné kvalitne vyčistiť a vyživiť. Príčinou popraskania je totiž strata pôvodnej pružnosti. Keď kožu zaťažíte, nie je schopná natiahnuť sa a vrátiť do pôvodnej polohy. Kvalitné prípravky kožu do hĺbky regenerujú a prinavrátia jej pružnosť, vďaka čomu sa zníži riziko vzniku nepekných prasklín a rýh.

Už vzniknuté praskliny sa dajú jednoducho zakryť pomocou špeciálneho koženého tmelu. Ten po aplikácii a zaschnutí svojou štruktúrou pripomína kožu, takže opravované miesto prakticky nemáte možnosť odlíšiť od pôvodnej kože. Pokiaľ sú zvolené kvalitné prípravky, životnosť takejto opravy môže byť veľmi dobrá.

renovácia koženných sedačiek v aute

Kedy treba navštíviť čalúnnika?

Čalúnnika odporúčame navštíviť v prípade, že koža je popraskaná a zničená na väčších plochách. Opravy pomocou tmelov a farieb sú vhodné v prípade menších poškodení. Ak sa tieto prípravky aplikujú na väčšie plochy, oprava je drahá a jej životnosť nemusí byť ideálna. Výhodnejším riešením je preto návšteva čalúnnika, ktorý kožené časti jednoducho nahradí novými. Tie vám budú robiť radosť niekoľko ďalších rokov.

Vyhľadanie čalúnnika je taktiež potrebné vtedy, keď sú praskliny príliš veľké. Ak je koža doslova rozrezaná na väčšej ploche, že vidíte materiál pod ňou, pomocou detailingových prípravkov sa obvykle nedá spoľahlivo zachrániť.

A do tretice, prečalúnenie sa oplatí v prípade volantu a radiacej páky. Tieto komponenty sú pri používaní auta mimoriadne namáhané a pokiaľ sa na nich objavujú poškodenia, pomocou detailingových prípravkov sa niekedy nedajú dokonale opraviť. Prečalúnenie je obvykle cenovo dostupné a jednoduché.

popraskaná koža v aute
prečalúnenie sedačky auta

Profesionálna renovácia kože

Pokiaľ na koži v interiéri vášho auta vidíte ryhy a praskliny, ktoré by ste chceli odstrániť, stačí si objednať termín v našom detailingovom štúdiu. S opravami kože máme dlhoročné skúsenosti a pracujeme výhradne s prémiovými produktami, ktoré sú využívané v popredných detailingových štúdiách po celom svete. Vďaka osvedčeným postupom vieme poškodené miesta renovovať tak, že interiér vášho auta bude vyzerať ako nový a nerozoznáte, že bol opravovaný.

Okrem opravy poškodených miest sa postaráme aj o dokonalé vyčistenie a vyživenie kože, vďaka čomu bude odolnejšia voči ďalšiemu poškodeniu. Na záver ju impregnujeme, aby bola chránená pred vodou a pôsobením UV žiarenia.