Pre koho NIE JE keramická ochrana určená?

by Aug 9, 2021Sprievodca správnou starostlivosťou0 comments

Rozmýšľate nad tým, že si na lak svojho auta necháte aplikovať keramickú ochranu? Pred tým, ako tak spravíte, by ste sa mali uistiť, že bude skutočne dobrým riešením pre vás. Mnohí ľudia majú od keramiky nereálne očakávania, respektíve, na ich auto sa vôbec nehodí. Aby ste sa vyhli zbytočným nedorozumeniam a nemilým prekvapeniam, pripravili sme si pre vás krátky prehľad, pre koho podľa nás nie je keramická ochrana určená. 

off-road auto
Pre koho nie je keramická ochrana laku

Pre ľudí, ktorí očakávajú dokonalú ochranu laku 

Keramika je niekoľkokrát tvrdšia ako samotný lak. Na jeho povrchu tak vytvára odolnú vrstvu, ktorá chráni karosériu auta pred pôsobením vonkajších vplyvov z okolitého prostredia. Izoluje lak od chemikálií obsiahnutých vo vtáčom truse, hmyze a podobne. Rovnako ho chráni pred degradáciou spôsobenou náletovou hrdzou či brzdovým prachom.

Na základe týchto informácií by ste možno tipovali, že keramická ochrana je akýsi nezničiteľný štít, ktorý dokáže karosériu ochrániť pred všetkými škrabancami a búchancami. To však často neplatí. 

Keramická ochrana síce ochráni lak pred drobnými škrabancami od malých kamienkov, avšak neodolá každému typu poškodenia. Keďže je veľmi tvrdá, nedokáže dobre absorbovať energiu nárazu. Kvôli tomu vedia na nej odlietavajúce kamienky vytvoriť škrabance či poškodenia, ktoré dokážu zasiahnuť aj samotný lak. Ak je pre vás prvoradá ochrana auta pred odlietavajúcimi kameňmi, konármi a podobne, lepšou voľbou bude pravdepodobne PPF ochranná fólia. Tá je na rozdiel od keramiky perfektne pružná, ľahko tak pohltí energiu nárazu a zamedzí vzniku poškodenia na laku. 

škrabanec na karosérii
pre koho nie je keramická ochrana laku

Pre ľudí, ktorí sa nechcú starať o auto

Hovorí sa, že keramická ochrana laku má tzv. samočistiaci efekt. Mnohí si tento pojem vysvetlia tak, že lak sa bude čistiť sám a auto vlastne vôbec netreba umývať. Na jednej strane treba uznať, že keramika má skutočne špičkové hydrofóbne vlastnosti. Namiesto toho, aby kvapky špinavej vody ostávali na karosérii a vytvárali špinavé škvrny, rýchlo stekajú dole. Vďaka tomu sa karoséria s aplikovanou keramikou na pohľad menej špiní. To však neznamená, že auto nepotrebuje pravidelné umývanie. 

Aj auto s C.Quartz keramickou ochranou laku je preto potrebné aspoň raz za čas zobrať do umyvárky. Odborníci dokonca odporúčajú, že vozidlo by ste mali umývať minimálne jedenkrát za týždeň. 

špinavé auto, pre koho nie je keramická ochrana
Pre koho NIE JE keramická ochrana

Pre ľudí, ktorí chcú ušetriť 

Keramická ochrana auta niečo stojí, predovšetkým, ak má byť naozaj kvalitná. Pokiaľ je pre vás vozidlo len „presúvadlom“ z bodu A do bodu B, tankujete na tých najlacnejších pumpách v meste a najradšej by ste do neho neinvestovali ani cent, keramika nebude vhodným riešením pre vás. Ak máte tendenciu silou-mocou ušetriť, pravdepodobne by ste sa rozhodli pre najlacnejšie riešenie keramickej ochrany. To však ani zďaleka neprináša očakávané vlastnosti, má krátku životnosť a koniec-koncov tak len vyhodíte peniaze do vzduchu. 

Keramika je dobrá pre ľudí, ktorí majú radi svoje auto, chcú mu dopriať tú najlepšiu možnú starostlivosť a udržať jeho hodnotu dlhodobo na vysokej úrovni. Na to, aby keramická ochrana naozaj dokázala ochrániť auto a pozdvihnúť krásu jeho laku, musí sa jednať o vysokokvalitný produkt aplikovaný profesionálmi. Jedine v takom prípade splní všetky očakávania. 

CarPro Finest Reserve
Pre koho NIE JE keramická ochrana

Pre majiteľov áut s príliš poškodeným lakom 

C.Quartz keramickú ochranu by ste si v ideálnom prípade mali nechať aplikovať na lak úplne nového auta, na ktorom zatiaľ nie sú žiadne poškodenia. Za takých okolností vytvorí keramika na jeho povrchu dokonale hladkú jednoliatu ochrannú vrstvu, ktorá lak „zakonzervuje“, posilní jeho hĺbku a lesk, dokáže ho veľmi dobre ochrániť pred nečistotami, trusom, hmyzom či UV žiarením. Keď keramickej ochrane skončí životnosť, obvykle po 3 – 5 rokoch, dá sa jednoducho odstrániť a nahradiť novou vrstvou. Lak tak ostane kontinuálne chránený a vyzerať bude stále ako v čase, keď auto vyšlo zo showroomu.

škrabanec v laku
Pre koho NIE JE keramická ochrana

Pokiaľ máte staré auto, ktoré má na viacerých miestach karosérie hlbšie škrabance, pokrivené plechy či hrdzavé miesta, keramická ochrana sa nemusí dať dostatočne kvalitne naniesť. Nerovnosti v laku znemožnia vytvorenie kontinuálnej vrstvy, čo obmedzí ochranné vlastnosti keramiky. Príprava laku na aplikáciu keramickej ochrany je pri starých autách obvykle nerentabilná. Na keramiku preto myslite ešte pred tým, ako je karoséria nadmerne poškodená.

Zistili ste, že nepatríte ani do jednej z vyššie spomínaných skupín? V takom prípade bude pre vás keramická ochrana laku skvelým riešením! Ak o ňu máte záujem, pokojne nás kontaktujteRadi vám zodpovieme všetky vaše otázky a vypracujeme cenovú ponuku na mieru. 

Pre koho NIE JE keramická ochrana