Ako správne fotiť autá? Spoznajte triky profesionálov!

by Jun 17, 2022Sprievodca správnou starostlivosťou0 comments

Chystáte sa predávať svoje auto a chcete, aby na inzertných portáloch vyčnievalo z radu a zaujalo čo najviac ľudí? V takom prípade sa nezaobídete bez kvalitných fotografií. Možno by ste to nepovedali, no do veľkej miery práve fotky predávajú. Totižto, sú nástrojom, ako v potenciálnom záujemcovi vzbudiť pozitívne emócie. Práve preto profesionálni predajcovia investujú toľko peňazí do špičkových fotiek. Prečítajte si, ako správne fotiť autá a ktorým veciam sa vyvarovať.

Na to, aby ste svoje auto dokázali nafotiť takmer ako profesionál, pritom nepotrebujete mesiace školení a praxe. Stačí poznať niekoľko jednoduchých tipov!

ako správne fotiť autá

Základom je kvalitný foťák

Samozrejme, úplne najlepším riešením je zrkadlový fotoaparát, na ktorom si viete presne nastaviť ISO, priblíženie a ďalšie technické detaily. Na druhej strane, pokiaľ s profi fotografickou technikou nemáte skúsenosti, častokrát vám oveľa lepšie poslúži smartfón s kvalitným foťákom. V zásade všetky drahšie nové telefóny vedia spraviť mimoriadne kvalitné fotografie, ktoré sú takmer na nerozoznanie od fotiek zo zrkadlového fotoaparátu.

V prípade, že budete používať zrkadlový fotoaparát, konkrétne nastavenie parametrov sa líši od podmienok. Najlepšie je postaviť ho na statív a ideálnou voľbou je obvykle čo najnižšie ISO.

 Canon EOS 1200D
tip od nás:  Canon EOS 1200D 

Vyberte si správny čas

Vybrať si ideálny čas na fotenie je doslova veda. Skúsení fotografi častokrát odporúčajú tzv. zlatú hodinku, čo je čas hodinu po východe slnka a hodinu pred jeho západom. Avšak, aby ste túto časť dňa vedeli využiť naplno, musíte mať určité skúsenosti. Keď je slnko nízko, treba sa vedieť správne pohrať s tieňmi a odleskami.

Všeobecne najlepším časom na fotenie je preto deň, keď je slnko mierne za oblakom. Vďaka tomu nebudú vznikať nepekné odlesky, no zároveň budete mať dostatok svetla, aby vynikli detaily auta. Dobrý čas na fotenie môže byť taktiež okolo obeda, medzi 12:00 a 14:00. Vtedy je slnko najvyššie, teda nevytvára prakticky žiadne tiene a riziko odleskov je nižšie. Ak si so slnkom neviete dať rady a stále vám kazí fotografie, nič nepokazíte, ak auto zaparkujete niekam do tieňa a budete ho fotiť tam.

ako správne fotiť autá

Na mieste záleží!

Miesto fotenia významným spôsobom ovplyvňuje, aké emócie vyvolajú fotografie v potenciálnom záujemcovi. Napríklad, ak budete fotiť pred bytovkou alebo na parkovisku pred obchodným domom, môžete spraviť veľmi kvalitné fotografie, avšak budú pôsobiť tak trochu „lacno“ a niektorých ľudí vedia odradiť.

Vezmite auto na neutrálne miesto, kde v pozadí nie sú rušivé elementy – ľudia, smetiaky, nečistoty, fľaky od oleja na ceste, veľa stromov a podobne. Vozidlo je najlepšie fotiť na miestach, kde sa prirodzene pohybuje. Napríklad, malé mestské auto môžete odfotiť na peknom parkovisku pri štýlovej budove. Pokiaľ nepredávate vyslovene terénne vozidlo, vyhýbajte sa foteniu na poli či v teréne.

ako správne fotiť autá

Hra s uhlami

Pri fotení auta sú základom najdôležitejšie pohľady – spredu, z oboch bokov a zozadu. Následne môžete odfotiť aj zaujímavé detaily. Napríklad, LED svetlomety, pekné disky či športový výfuk. Interiér je dobré fotiť zo zadných sedadiel, odkiaľ ľahko zaberiete celú prístrojovú dosku a jej zaujímavé prvky. Dobrý uhol je taktiež mierne spredu, ponad otvorené dvere. Tak jednoducho odfotíte stav sedadiel. Nezabúdajte na fotografiu zadných sedačiek a kufra. Vhodné je pridať taktiež fotku motorového priestoru.

Pred fotením auto poriadne umyte a nezabudnite na vyčistenie interiéru. Ak v ňom necháte svoje osobné veci, rôzne vankúšiky, prívesky, mince, papieriky a iné zbytočnosti, v potenciálnych záujemcoch nevyvoláte dobrý dojem. Jednoducho, exteriér aj interiér sa snažte čo najviac prinavrátiť do stavu, v akom bol, keď bolo vozidlo nové v showroome.

ako správne fotiť autá

Pozor na odlesky

Keď budete hľadať ideálne uhly na odfotenie auta, všímajte si, aby sa v karosérii či sklách nevytvárali nepekné odlesky okolitej krajiny. Taktiež dbajte na to, aby fotografie neboli narušené tieňmi. Pokiaľ chcete čo najlepšie eliminovať odlesky, najlepším riešením je použitie polarizačného filtra. Ten je dostupný nielen pre zrkadlové fotoaparáty, ale aj smartfóny.

Dbajte na ohniskovú vzdialenosť

Auto nefoťte príliš zblízka, ale ani z veľkej diaľky. Ak budete fotiť z malej vzdialenosti, hrozí, že pri publikácii na inzertný portál sa časť oreže a titulná fotografia bude vyzerať zle. Naopak, pri fotkách z diaľky zaniknú mnohé detaily a potenciálny záujemca môže mať pocit, že sa snažíte zakrývať skutočný stav vozidla. Skúste si tak nájsť optimálnu vzdialenosť, pri ktorej bude vidno časť pozadia, ale zároveň auto perfektne vynikne.

červeny mercedes GLE

Úprava fotiek

Pred tým, ako fotografie pridáte na inzertné portály, poriadne si ich prezrite a mierne ich upravte vo voľne dostupných programoch. Pri všetkých fotkách nastavte rovnaký pomer strán. Napríklad, 16:9 alebo 4:3. Taktiež si dajte pozor na správne narovnanie horizontu. Teda, aby fotografia nebola naklonená mierne do strany, čo nepôsobí dobre.

Chcete aj vy odprezentovať svoje auto profesionálnymi fotkami, avšak nemáte čas venovať sa detailingu a foteniu? Môžete využiť našu jedinečnú službu, ktorou je príprava áut na predaj. V rámci nej vaše vozidlo dokonale vyčistíme zvonku aj zvnútra a zabezpečíme profesionálne fotografie. Vy tak nemáte s ničím starosti a jediné, čo vám ostáva, je pridať inzerát na internetové portály.